İMKB Nedir, İMKB Seans Saatleri

, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası kelimelerinin baş harfleri bir araya getirilerek oluşturulmuş bir kelimedir. , sermaye piyasasında faaliyet gösteren banka ve aracı kurumlara saklama ve takas hizmeti veren kurumdur. Aynı zamanda özel bütçesi ve gelir kaynakları olan özerk nitelikli, tüzel kişiliğe sahip bir mesleki kuruluştur.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


06.10.1983 tarih ve 91 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kurulan İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (), hisse senetleri, hazine bonoları ve devlet tahvilleri, gelir ortaklığı sertifikaları, özel sektör tahvilleri, yabancı menkul kıymetler, gayrimenkul sertifikaları ve uluslar arası menkul kıymetlerin alım ve satımının yapılmasını sağlamak amacıyla 26 Aralık 1985 tarihinde kurulmuş bulunan Türkiye’ nin tek menkul kıymet borsasıdır.

Özerk ve mesleki bir kamu kurumu olan İMKB, yetkili olduğu konu ve alanlarda kendi yasal düzenlemelerini yapabilir. Yapılan alım-satım işlemlerinden oransal olarak alınan borsa payı, kotasyon ücretleri ve mevzuatta gösterilen diğer kalemler gelirlerini oluşturmaktadır.

İMKB tarafından önceden belirlenmiş kotasyon şartlarını tümüyle karşılayan şirketler ulusal pazarda işlem görür. Ulusal pazardan seçilmiş 100 şirkete ait hisse senetleri İMKB-100 endeksini oluşturur.

Ülkenin çeşitli bölgelerinde faaliyet gösteren küçük ve orta ölçekli şirketlerin hisse senetlerinin likit, güvenli, şeffaf bir ortamda işlem görmesini sağlamak amacıyla kurulan bölgesel pazarlarda takas esasları ulusal pazarlar ile aynıdır.

:

1. Seans 09:30-12:30
2. Seans 14:00-17:30Sponsorlu Bağlantılar

"İMKB Nedir, İMKB Seans Saatleri" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , , , , , ,