İlk Kadın Muhtar Gül Esin Kimdir

Türkiye’nin ilk kadın muhtarı (1901 – 1990) biyografisine buradan erişebilirsiniz. 1933 yılında Türkiye’nin ilk kadın muhtarı seçilen , Aydın’ın Çine İlçesi, Karpuzlu Bucağı’nın muhtarlığını yaptığı dönemde bizzat M. Kemal Atatürk tarafından ödüllendirilmiştir. Muhtar olduktan sonra ilk icraatı kahvehanelerde kumar oynamayı yasaklamıştır. ’in diğer önemli icraatları arasında kız kaçırma olaylarını önlemiş ve nikah işlerini düzene sokmuştur.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Araştırmacı yazar Ercüment Köybaşı, 1930 yılında, 1580 sayılı yasa ile Türk kadınına ilk kez belediye seçimlerinde seçme ve seçilme hakkı tanındığını, 26 Ekim 1933’te 2349 sayılı kanunla kadınların köy ihtiyar heyetlerine ve muhtarlığa seçme ve seçilme hakkını kazandığını belirtti.

gul-esin-resmi

Yaptığı araştırmada, 1935 yılında yapılan ilk genel seçimde 18 kadın milletvekilinin TBMM’ye girdiğini belirten Köybaşı, bugünkü Meclis’te bile ulaşılamayan bu rakamı, 70 yıl öncesinin tablosunda görmenin Türk kadınının gücünden korkuyu hissetmek mi; yoksa haksızlığın bir ürünü mü olduğunu, tam kestiremediğini ifade etti.

Köybaşı, şöyle konuştu: 1935 yılında TBMM’ye Aydın’dan kadın milletvekili gönderememişiz. Aynı dönemde Karpuzlu köyünden Cumhuriyet’in ilk kadın muhtarını çıkarmışız. Kadınımıza gurur veren o günlerde, 11 Aralık 1933’te Halkevi Gazetesi’nde çıkan haber ‘Büyük inkılabın ilk kadın muhtarı, vazifen kutlu ve mutlu olsun’ manşetiyle verilmiş. 32 yaşında muhtar seçilen , yaklaşık 500 oy alarak bu görevi üstlenmişSponsorlu Bağlantılar

"İlk Kadın Muhtar Gül Esin Kimdir" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , ,