İlk Demiryolu Kim Tarafından Ne Zaman Yaptırıldı

Demiryolu, lokomotif, vagon gibi demir tekerlekli taşıtların üzerinde hareket ettiği, paralel iki ray döşenerek yapılan bir yol türüdür. Bu yolla yapılan taşımacılık sistemine de demiryolu adı verilir. Demiryoluna modern ülkelerce büyük önem verilmektedir ve ülkemizde de zaman zaman tartışma konusu haline gelmektedir. Bu makalemizde ülkemize yapılan ilk demiryolundan bahis edeceğiz.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


25 Haziran 1861 tarihinde tahta geçen Sultan Abdülaziz yenilikçi bir padişahtır ve bunu devletin her alanına yansıtmıştır. Abdülaziz Batı Avrupa’da ziyaretler yapan ilk ve tek padişahtır. Yapmış olduğu bu ziyaretlerde gördüğü demiryollarına çok imrenmiş, İstanbul’a dönüşünde İstanbul – Edirne arasında demiryolunun yapımı için bir demiryolu şirketine yetki vermiştir.

Sultan Abdülaziz’in yaptığı yenilikler arasında, yeni asker üniformaları hazırlanması, ilk kez posta pulunun kullanılması, sahillere deniz fenerleri inşa edilmesi, Osmanlı Bankasının açılması, hukuk sistemindeki yenilikler, Lise ve sanayi okullarının açılması, orman madencilik ve tıp okullarının açılması, İtfaiye teşkilâtının kurulması gibi daha pek çok yenilikçi hareket bulunmaktadır.

Demiryolunun yapım aşamasında Topkapı Sarayı’nın bahçesinden geçmesi gündeme gelmiştir ve çevresindeki kişiler bu durumdan rahatsız olmuşlar ve karşı çıkmışlardır. Bu itirazlara ise Sultan Abdülaziz şöyle bir cevap vermiştir: “tren saraydan değil isterse üstümden geçsin yeter ki bu demiryolu yapılsın” bu sözden Sultan Abdülaziz’in demiryoluna ne kadar önem verdiği ortaya çıkıyor.Sponsorlu Bağlantılar

"İlk Demiryolu Kim Tarafından Ne Zaman Yaptırıldı" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , ,