İletişimin Püf Noktaları Nelerdir

İletişimin püf noktaları hakkında bilgiler bulabileceğiniz makalemizde, soru sorma, semboller, savunucu ve doğru cevap verme yöntemi ile etkili bir iletişim kurabilirsiniz.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Sözsüz İletişim

Beden Dili; Yüz ifadeleri, Jestler, mimikler, baş hareketleri, dokunma, giyim şekli, mekan kullanımı duyguların ve düşüncelerin ifadesinde kullanılan sözsüz mesajlardır.

Yarı-Dilsel Göstergeler; Semboller, konuşurken kullanılan ses tonu ses ve sözün ötesinde kurulan iletişim şeklidir.

Savunucu İletişim; Her birey kendi benliğini koruma ihtiyacındadır. Benliğini koruyabilmek içinde diğer bireyler tarafından beğenilme ve kabul görme arzusu duyar. İletişim esnasında kişi daha çok, karşısındakini nasıl alt edeceğine, tartışmayı nasıl kazanacağına, nasıl baskın çıkacağına, karşısındaki sözlü saldırıda bulunursa nasıl karşı koyacağına zihnini yorar.

Soru Sormak – Yanıt Vermek

Cevap Verme Sanatı: İnsan İlişkilerinde unutulmaması gereken nokta, insan ilişkilerinin ayna gibi olduğudur. Karşınızdaki kişilere nasıl davranırsanız aynı karşılığı görürüsünüz. Herhangi bir olay ortaya çıktığında, hemen sonrasında harekete geçmek, konu üzerinde konuşmak yanlıştır. Beklemek, öfke geçtikten sonra harekete geçmek en doğru davranıştır. Gereksiz tartışmalar konunun uzamasına, keyfin kaçmasına neden olur. En etkili cevap karşısındakini olgunlukla karşılayarak, uzlaşmacı ve diğer insanların fikirlerini de, saygıyı da içeren cevaptır.

Eleştiri Sanatı-Eleştirmenin Kuralları

İnsan olgun bir yaratık değildir. Onun için hayatı hatalarla doludur. Bu nedenle iletişimde bulunduğumuz kişilerin hatalarını sert bir biçimde yüzlerine vurmamak gerekir. Birinin hatasını düzeltmeye kalkmanın anlamı ”ben senden daha akıllıyım” la eş değerdir. Onun kişiliğine açık bir saldırıdır.Sponsorlu Bağlantılar

"İletişimin Püf Noktaları Nelerdir" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş