Hükümet Nasıl Kurulur

Hükümet kurmak için hangi şartları sağlamak gerekir. Bu şart her ülkede farklılık gösterebilir. Ülkenin nüfusu parlamento sistemi gibi şartlara bağlı olarak bu durum değişmektedir. Türkiye’de hükümet nasıl kurulur sırası ile uygulanan işlemi anlatacağız. Türkiye büyük millet meclisinde 550 tane millet vekili bulunur. Bu sayının yarısını yada daha fazlasını sağlayan parti tek başına hükümeti kurma yetkisine sahip olur. Hükümeti kurabilmek için 276 ve üzerinde milletvekili olması şarttır. Eğer millet vekili sayısı yetersiz kalırsa diğer partiler ile bir araya gelip 276 sayısını bulmaya çalışır ve hükümeti kurarlar. Buna da koalisyon denir.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Hükümeti Kurma İşlemi

Yeni hükümet kurulacağı zaman ilk önce başbakan görevinden istifa eder. Daha sonra cumhurbaşkanı hükümeti kurmak üzere en yüksek oy alan partiye hükümeti kurma yetkisi verir. En yüksek oy alan parti daha sonra kendinden daha az oy alan parti ve sırası ile diğer partiler ile hükümeti kurmak için görüşür. Eğer hiçbir partiyle anlaşamaz ise cumhurbaşkanı hükümet kurma işlemini ikinci en çok oy alan partiye verir. İkinci olan parti 276 veya üzeri çoğunluğu yakalayabilirse hükümeti kurar. Hiçbir parti koalisyon yapmazsa geriye iki seçenek kalıyor.

Erken Seçim Neden Olur

Eğer partiler kendi arasında anlaşamazlarsa yani koalisyon hükümeti kurulamazsa en çok oy alan parti meclisten azınlık hükümeti kurmayı ister. Mecliste oyalama yapılır ve çoğunluk kabul ederse 276 milletvekili sayısına ulaşmadan hükümeti kurma yetkisini almış olur. Oylama yeterli olmazsa halka tekrar dönülür. Yani erken seçim yapılır. Halktan tekrar oylama istenir.Sponsorlu Bağlantılar

"Hükümet Nasıl Kurulur" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , , , , , , ,