Hormonlu Yiyecekler Nasıl Anlaşılır

Özellikle kış aylarında yaz meyve ve sebzelerin üretilmesi, yaz aylarında ise kış meyve ve sebzelerinin üretilmesi nedeni ile bitkilere hormon vermektedirler. Hormon meyve ve sebzelerin çok daha hızlı büyümesini sağlıyor. Hızlı büyüme üreticinin daha çok kazanma hırsından kaynaklanıyor. Ve bu tabik sağlığımızı bozuyor. Yiyecekler yalnızca hormonlardan değil genetik yapıları ile oynanması ve haşere ve böceklerden korunmak için kullanılan tarım ilaçları insan sağlığını büyük ölçüde etkilemektedir. Meyve ve sebzeler henüz olgunlaşmadan toplanmaktadır. Bunun sebebi ise raf ömrünün daha uzun olmasını sağlamak, böyle olunca da henüz ham olan meyveler size fayda yerine zarar vermektedir.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


Doğal ortamda yetişmeyen meyve ve ve sebzeler kanser riskini büyük oranda artırmaktadır. Özellikle hamile bayanların bu konuda daha dikkatli olması gerekmektedir. Seralarda yetiştirilen meyve ve sebzeleri yediği zaman beraberlerinde tüketilen hormon ve tarım ilaçları doğrudan anne karnındaki bebeğe ulaşıyor. Henüz yeni doğum yapan annelerin ise bu gıdaları tüketmesi durumunda anne sütü ile birlikte bebeğe ulaştığı ortaya çıkmıştır.

Hormonlu sebze ve meyveler nasıl anlaşılır. Öncelikle yapmanız gereken şey meyve ve sebzeleri mevsimine göre tüketmek olmalıdır.

Domates: Domates kesildiğinde içi fazlaca boşsa, meyvenin ucunda sivri memeler ve anormal bir şekle sahipse hormonlu olduğundan şüphelenebilirsiniz. Ayrıca hormonlu domateslerde dik kesildiğinde ortasında beyaz ve sert bir tabaka görülür. İçi beyaz ve yeşilimsi ağaç yapıya sahipse bilin ki hormonludur.

Salatalık: Şekilsiz, bir ucu kalın, bir ucu ince veya yan yana yapışık salatalıklara dikkat etmelisiniz. İçleri adeta sünger gibi, çekirdek evi de kof bir yapıya sahiptir. Hormonlu salatalıklar kasaya konulduktan sonra yolda hale gelene kadar 2-3 santim daha uzamaktadırlar.

Biber: Aşırı büyük ve etli bir görünüme sahiptir. Kabuğu serttir. Çekirdek evi boş, etli kısımda domatesteki gibi beyaz ve sert bir doku hakimdir.

Patlıcan: Şekli bozuktur. Kenarında meme gibi şişlikler görülür. Yan yana yapışıktır. Etli kısmı sünger gibi kof olur.

Patates: Şekilsiz ve yumruları birbirine yapışıktır. Patateste aşırı gübre ve hormon kullanılırsa içinde kararmalar görülür.

Çilek: Aşırı büyük, çift yapışık ve içleri boştur.

Karpuz: Hormonlu karpuzların çekirdek evleri boştur. Yendiği zaman aşırı nişasta kokusu verir. İçerisinde bulunan sarı iplikimsi yapı ağızda kalır.Sponsorlu Bağlantılar

"Hormonlu Yiyecekler Nasıl Anlaşılır" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , , , ,