Hormonlu Sebze ve Meyveler Nasıl Anlaşılır

Hormonlu yiyecekler sağlığımızı tehdit ediyor. Hızlı büyüme ve zahmetinin azalması nedeni ile üreticilerin bilinçsiz şekilde sebze ve meyvelere enjekte etmekte kar amacının gittikçe artması hormonlar sayesinde çok kısa bir sürede büyüyüp yetişmesine neden oluyor ancak tüketiciler biraz dikkat ederek hormonlu meyve ve sebzeleri anlayabilirler. Hormonal maddeler belli seviyelerde kullanıldığı zaman insan sağlığına bir zararı olmadığı ifade edilirken, aşırı doz kullanımı insan sağlığını bozuyor.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Yetkililer, meyve ve sebzelerin mevsiminde ve bol olduğu zamanlarda yenmesi gerektiğini, renginin parlaklığı ve şekline inanılarak meyve sebze alınmaması gerektiğini ifade ediyor. Yetkililer ayrıca domatesin 15 Ekim – 10 Kasım ve 10 Nisan – 5 Mayıs, patlıcanın 15 Kasım – 15 Mayıs ve kabağın 1 Kasım – 15 Mayıs tarihleri arasında tüketilmemesi gerektiğini belirtti. Sitede yer alan bilgilere göre, sebzelerin ve meyvelerin hormonlu olup olmadığı dikkat edilecek birkaç ayrıntıyla kolaylıkla anlaşılabiliyor. Bazı sebze ve meyvelerin hormonlu olup olmadığının anlaşılabilmesi için şu bilgiler veriliyor:

Domates; kestiğimiz zaman içleri boşsa, meyve ucunda sivri memeler oluşmuş veya meyvenin şekli bozulmuşsa aşırı hormonlu olduğu anlaşılır. Ayrıca dikine kesildiği zaman meyvenin ortasında beyaz bir tabaka görülür.

Salatalık; meyve şekilsiz, bir ucu kalın bir ucu ince veya yan yana yapışık meyveler görülür. Sebzenin içi sünger gibi, çekirdeği de koflaşmıştır. Yendiği zaman lezzetsiz bir tat verir.

Patlıcan; şekli bozuk, meyve yanında meme gibi şişkinlikler veya salatalıktaki gibi çift meyve oluşumu vardır ve etli kısmı sünger gibidir.

Patates; meyvenin şekli bozuk, patates yumrularında yapışıklık ve küçük yumrular vardır. Eğer aşırı kullanımı varsa patatesin içinde kararmalar görülebilir.

Çilek; aşırı büyüklük, yapışık meyveler görülür ve ısırıldığında meyvenin içi boştur.
Karpuzda; karpuzların çekirdek yerleri boştur ve yenildiği zaman aşırı nişasta kokusu duyulur.

Biber; meyveler aşırı büyük ve etlidir. Çekirdek evi boş, etli kısmında ise domatesteki gibi beyazlı bir kısım görülür.”Sponsorlu Bağlantılar

"Hormonlu Sebze ve Meyveler Nasıl Anlaşılır" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , ,