Hipertansiyon Nedir, Belirtileri Nelerdir, Tedavi Yöntemleri

normalden yüksek olan atardamar basıncı, yüksek kan basıncı olarak tanımlanmaktadır. Kan damarları vücudunuzdaki organları ihtiyacı olan tüm gerekli besin, oksijen gibi temel ihtiyaçları kan yolu ile taşırlar. Kan ise kalbinizin kanınızı pompalaması ile oluşan basınç sonucu vücudunuzda dolaşmaya başlar. Normal olarak kan basıncı değeri dinlenme halindeki yetişkinlerde 120/80 mmHg’dır. Kan basıncı o anki durumunuza göre farklılık gösterebilir. Herhangi bir kişide kan basıncı uyku sırasında düşük, sinirli ya da heyecanlıyken yüksektir. Normal şartlarda, sürekli olarak kan basıncı 120/80 mmHg üzerinde olan kişiler hastalığı adayı kabul edilmektedir. Kan basıncı devamlı olarak 140/90 mmHg üzerinde seyrediyorsa hipertansiyondan bahsedilir.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


oldukça riskli bir rahatsızlıktır ve mutlaka tedavi edilmelidir. Kalp hastalıkları için ciddi bir risktir. Eğer tedavi edilmezse beyin dolaşımı, kalp, damar, göz ve böbrek hastalıkları için ciddi hastalık ve ölüm oranlarında artışa neden olur. Bir kez teşhis yapılıp tedavi başlanırsa artan kan basıncı düşürülebilir, kalp ve kalp dolaşım sistemindeki hastalık riski azaltılabilir.

Hipertansiyonun belirtileri arasında ise, ense kökünde zonklayıcı tarzda baş ağrısı, bulantılar ve kusmalar, burun kanaması, uyuşukluk, yorgunluk, endişe, kulak çınlaması, bulanık görme veya gözlerde kararma ve fazla idrar çıkarma gibi belirtileri vardır.
Hipertansiyondan korunabilmek için ise, Tuzlu yememeye özen gösteriniz. İdeal kiloda olmaya dikkat ediniz. Sigara ve alkolden mümkün olduğunca uzak durunuz. Düzenli egzersiz yapınız. Stresli hayattan uzak durunuz. Eğer hastalığa yakalandıysanız doktoro gitmeli ve size en uygun ilacı kullanmalısınız.Sponsorlu Bağlantılar

"Hipertansiyon Nedir, Belirtileri Nelerdir, Tedavi Yöntemleri" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , , , , , ,