Hıdrellezde Neler Yapılır Hıdırellez İnanışları

her yıl 5 Mayıs’ta kutlanır. Hıdır ve İlyas peygamberin buluştukları gündür. Anadolu da İlyas ismi ellez olarak kullanılmaktadır. ismi de burada gelmektedir. Türk dünyasının mevsimlik bayramı olarak da bilinen bu gün baharın müjdecisidir. Doğanın yeniden canlanacağı gün olan günü çeşitli dileklerin tutacağı ve kabul göreceği gün olarak kabul ediliyor. en çokta Nevruz ile karıştırılıyor. Oysaki ikisi çok farklıdır. Nevruz ilkbaharın başlangıcıdır ve 21 martta kutlanır. Nevruz, kelimenin kökeni Farsçadır ve yeni gün anlamına gelmektedir. Günümüzde hala aynı anlamda kullanılır. Kutlama biçimleri ise birbirlerine benzerlik gösterir.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Kutlamaları ve İnanışları

Özellikle Anadolu’da büyük öneme sahip olan bu gün kış mevsiminin bitmesi ve yaz mevsiminin başlamasıyla sembolleşmiştir. Hıdrellez, başta evlilik, güzellik ve zenginlik olmak üzere dileklerin tutulduğu inanışlarıyla günümüzde varlığını sürdürüyor.

Evlenmek isteyen delikanlı, tuzlu çöreği 5 mayıs akşamı yiyerek gece uykusuna yatarsa, rüyasında evleneceği kızı görür.

Hasta ve yaşlılar 5 Mayıs akşamı çimenlerin üzerinde yuvarlanırlarsa şifa bulurlar.
Evlenmek isteyen genç kızlar, hıdrellez günü kimliklerini belli etmeden kıbleye bakan dokuz komşu kapısını çalarlarsa kısmeti bir yıla kalmaz açılır.

Hıdrellez günü, boyu kısa olan çocuk veya gencin başına oklava ile vurulursa o yıl içinde boyu uzar.

Hıdrellez günü, gözlerine sürme çeken genç kızların başı o yıl hiç ağrımaz.

Hıdrellez günü, akarsuda yıkanan kişinin cildi güzelleşir.

Kısmetinin açılıp açılmayacağını öğrenmek isteyen genç kız, tomurcuk halindeki bir çiçeği suyun içine koyar. Ertesi gün tomurcuk açılırsa kızın kısmeti açılır, tomurcuk açılmazsa kızın kısmeti o yıl açılmaz.

Ev sahibi olmak isteyenler, hıdrellez gününden itibaren üç gün boyunca gül ağacının dibine ev maketi yaparlar.
Evlenmek isteyen genç kız, elmayı soyup yastığının altına koyarsa rüyasında evleneceği genci görür.

Bekar kızın çeyizinden alınan bir eşya, gül ağacının altına konulur. Kızın rüyasında bu eşyayı hangi genç alırsa kız onunla evlenir.

İçinde su bulunan bir kabın çevresine bekar kızlar oturur, iple pamuğa bağlanmış iğne bu suya atılır. Bu hangi kızın önüne giderse o kız erken evlenir.

Hıdrellez öncesi 41 karınca yuvasından alınan toprak, ev halkının para cüzdanına az miktarda konulursa, o eve bolluk ve bereket gelir.Sponsorlu Bağlantılar

"Hıdrellezde Neler Yapılır Hıdırellez İnanışları" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , ,