Hangi Ülkelerin Orduları Yok

, hangileridir? Başlıkta okuduğunuz haber tamamen gerçek bazı ülkelerde ordu bulunmuyor. Askeri güçleri olmayan bu ülkeler güvenliklerini güçlü başka ülkelere emanet etmişler. Ordu, bir devletin silahlı kuvvetlerinin tümüne denir. En küçük biriminden en büyük birliğine kadar her türlü donanıma sahip askeri güçtür. Pek çok ülke savunma ve saldırma amaçlı böyle bir gücü gelecek planları için elinde hazır tutar. Fakat bu ülkeler çok daha farklı bir yol seçmiş…
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Ordusuz Devletlerin Listesi

Vatikan: İtalya’nın Roma şehrinde bulunan, Hıristiyanlık dininin Katolik mezhebinin yönetim merkezi olan devlettir. Polis düzeyinde hizmet veren İsviçreli muhafızlar tarafından korunuyor.

İzlanda: Atlas Okyanusu’nun kuzeyinde Grönland’ın güneydoğusu ile Norveç ve Britanya Adaları’nın arasında yer alan bir ada ve Avrupa ülkesidir. Ülkede 1869 yılından beri bir ordu yok. Birleşik Krallık ile askerî güvenlik antlaşması olduğundan NATO’ya üye.

Monako: Avrupa’da Akdeniz kıyısında yer alan bir şehir devletidir. 17. yüzyılda silâh teknolojisindeki büyük gelişmelerden dolayı ordusundan feragat etti. Gerekli olduğu durumlarda korunması Fransa’ya ait.

Kosta Rika: Orta Amerika ülkesi olan bu ülkenin anayasasına göre 1949 yılından bu yana ülkede ordu bulunması yasak.

Andorra: Andorra Prensliği, güneybatı Avrupa’da, Fransa ve İspanya arasında küçük bir ülkedir. 3 Haziran 1993 yılındaki antlaşmaya göre gerekli durumda ülkenin askeri yönden korunması İspanya ve Fransa tarafından sağlanıyor.

Mikronezya: Papua Yeni Gine’nin doğusunda yer alan adacıklar grubudur. Amerika Birleşik Devletleri koruması altında.

Grenada: Karayip Denizi’nde, doğusunda Atlas Okyanusu yer alan ada ülkelerinden biridir. 1983 yılında ABD işgâli ile başlayan dönemden bu yana ülkede ordu bulunmuyor. Sadece yerel güvenlik güçleri.

Kiribati: Büyük Okyanus’un orta kesiminde, takımadalardan oluşan bir ada ülkesidir. Küçük ülkede güvenlik için sadece polis var. Ülkenin korunması gereken bir durum ortaya çıkarsa Yeni Zelanda ve Avustralya ordusu harekete geçecek.

Liechtenstein: İsviçre ve Avusturya arasında yer alan ülke oldukça küçük toprak alanına sahiptir. 1868 yılında ülkeye masrafı çok olduğu gerekçesi ile dağıtıldı. O günden bu yana İsviçre tarafından güvence altında.

Marshall Adaları: Kuzey Pasifik Okyanusu’nda bulunan adalar topluluğudur. Amerika Birleşik Devletleri koruması altında.

Nauru: Güney Pasifik’te bulunan birMikronezya ada ülkesidir. Gayriresmî temaslar neticesinde güvenlikten Avustralya sorumlu.

Palau: Papua Yeni Gine’nin kuzeyinde okyanus ülkesidir. Hiçbir zaman ordusu olmadı. Amerika’dan özel birliklerle anlaştı. Ülkede adalet için çalışan 30 hukukçu var. Suç oranı yok denecek kadar az.

Solomon Adaları: Büyük Okyanus’un güneyinde, Papua Yeni Gine’nin doğusundaki adalar devletidir. 1998 – 2006 yılları arası etnik çatışmalar yaşanması sonucu Avustralya ve diğer Pasifik ülkeleri araya girerek barışı sağladı. Ordu yok.

Saint Lucia: Karayip Denizi ile Atlas Okyanusuarasında, Trinidad ve Tobago’nun kuzeyinde yer alır. Ada ülkesinin 116 kişilik polis teşkilatından başka güvenliği yok.

Saint Vincent ve Grenadines: İngiliz ordusuyla anlaştı. Güvenliği sağlayan 94 kişilik birimi var.

Samoa: Güney Büyük Okyanus’unda, Polinezya’da bulunan, adalar topluluğundan oluşur. 1962’de bağımsızlığını kazandığından bu yana ordusu yok. Yeni Zelanda ile bir anlaşma yaptı. Buna göre orduya ihtiyacı olduğunda Samoa’yı Yeni Zelanda ordusu koruyacak.

Tuvalu: Avustralya ve Hawaii’nin arasında bulunmaktadır. İngiltere’den 1978’den ayrıldığından bu yana ordusu yok. Ülkede sadece küçük bir polis teşkilatı var.Sponsorlu Bağlantılar

"Hangi Ülkelerin Orduları Yok" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , , , ,