Hangi Gıdada Hangi Vitamin Bulunur

A Vitamini: Vücudun gelişmesi, göz sağlığı, solunum sistemi ve sağlıklı cilt için gereklidir. Bütün yeşil yapraklı sebzeler, havuç, ıspanak, domates, kayısı, şeftali, takviye edilmiş margarinler, balık, karaciğer, yumurta sarısı, peynir, tereyağı, süt ve süt yağı, yağsız etlerde bulunur. Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

B Vitamini: B-1, B-2, B-6, B-12 vitaminlerini içine alan gruptur. İştah, sindirim ve sinir sistemi için gereklidir. B grubu vitaminler; tahıllar, yağsız et, tavuk ceviz, yumurta kepek ekmeği ve yağlı tohumlarda bulunur.

B-1 Vitamini: Karbonhidrat metabolizmasında sinir ve sindirim sisteminde etkilidir. Kuru baklagiller(çavdar, pirinç, buğday, mısır, darı), tahıllar, yağlı tohumlar, mantar, bira mayasında bulunur.

B-2 Vitamini: Enerji metabolizmasında etkilidir. Karaciğer, böbrek, et, yumurta, süt, peynir, yoğurt, kuru baklagiller, yeşil yapraklı sebzelerde bulunur.

B-6 Vitamini: Kalp- Damar sağlığının korunmasında, kanserden korunmada, zihinsel fonksiyonların sürdürülmesinde, felç ve diğer hareket kısıtlılığından korunmada etkilidir. Et ve türevleri, Sakatatlar, süt ve türevleri, yumurta, kuru baklagiller, sebzeler, tahıllarda bulunur.

B-12 Vitamini: Kalp- Damar sağlığının korunmasında, kanserden korunmada, karaciğer hastalıklarından korunmada, kan hücrelerinin yapımında, sinir sistemi fonksiyonlarının sürdürülmesinde etkilidir. Et ve türevleri, süt ve türevleri, balık, karaciğer, yumurta da bulunur.

C Vitamini: Vücudun direncini arttırır, mikrobik hastalıklardan korur, dokuların ve diş etlerinin sağlığı için lazımdır. En çok sigara içenlere lazımdır. Kuşburnu, kırmızı ve yeşil biber,yeşil yapraklı sebzeler, turunçgiller, domates, patates, havuç, beyaz ve kırmızı lahana, çilek, kavunda bulunur.

D Vitamini: Kalsiyum ve fosforun emilerek vücuda faydalı hale gelmesi, kemiklerin gelişmesi için lazımdır. Balıkyağı, süt ve süt ürünleri, yumurta sarısı, karaciğer, takviye edilmiş margarinler,

E Vitamini: Büyüme ve üreme için gereklidir. Kataraktan korunmada, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde, Parkinson hastalığından korunmada, hücre yıkımını engelleyerek yaşlılığın geciktirilmesinde etkilidir. Ayrıca antioksidandır. Buğday, pirinç, darı, mısır, çavdar, marul, soya, yerfıstığı, kabak çekirdeği, badem, susam, ceviz, zeytinyağı, ayçiçeği yağı, mısırözü yağı, pamuk yağı ve yeşil sebzelerde bulunur.

K Vitamini: Kanın normal sürede pıhtılaşması için gereklidir. Ispanak gibi yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller, tahıllar, süt, et, balık, organ etleri, kabak, domates, karaciğerde bulunur.Sponsorlu Bağlantılar

"Hangi Gıdada Hangi Vitamin Bulunur" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , , , , ,