Hamilelikte Nasıl Egzersiz Yapmalı

Hamilelik döneminde egzersiz yapmak hem anne sağlığını hem de bebeğin sağlığını olumlu yönde etkilemektedir. Hamilelik döneminde yapmış olduğunuz hareketlerin bir çok faydası bulunmaktadır. Ancak bu dönem hassas bir dönem olduğundan yaptığınız egzersizlerde dikkatli olmalısınız. İşte sağlıklı bir anne ve çocuk için yapmanız gereken egzersizler.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Hamilelik döneminde yapacağınız egzersizlerde en önemli şey kendinizi zorlamamanızdır.

Kaslarınızı güçlendirerek vücudunuzu doğuma hazırlar ve doğumdan sonra vücudunuzun eski şeklini alması hamilelik döneminde yapılan egzersizlerle çok daha kolay olur. Hamilelik döneminde yapılan egzersizlerde önemli olan kendinizi zorlamamanızdır; vücudunuzu ve bebeğinizi incitecek egzersizlerden kaçınıp; ikiniz için de doğru olan egzersizi bulmalısınız. Hamilelik döneminde rahatlıkla uygulayabileceğiniz egzersizler:

Yürüyüş: Yürüyüş, dizlerinizi ve ayak bileklerinizi incitmeden hamileliğin her döneminde uygulayıp formda kalmanızı sağlayacak bir egzersizdir.

Koşu: Kalbinizi ve vücudunuzu çalıştıracak en hızlı ve en etkili egzersizdir. Vakit bulduğunuzda yarım saat, bulamadığınızda 15 dakika koşmanın yararlarını siz de hissedeceksiniz.

Yüzme: Uzmanlar yüzmenin hamilelik döneminde yapılacak en güvenli ve en iyi egzersiz olduğunu söylüyor. Yüzme sayesinde vücudunuzun ağırlığını hissetmeden, vücudunuzdaki tüm kasları çalıştırabilirsiniz.

Yoga ve esnemeler: Yoga ile kaslarınızı güçlendirirken vücudunuza esneklik kazandırabilirsiniz.

Ağırlık çalışma: Düzenli olarak ağırlık çalışıyorsanız, hamilelikte bu alışkanlığınızdan vazgeçmenizi gerektirecek bir neden yok. Normal programınızdan daha hafif ağırlıklara çalışmaya dikkat edin ve sizi zorlayacak pozisyonlardan kaçının.

Düşük tempolu aerobik: Hamilelere özel aerobik kurslarına katıldığınızda hem güvenli bir şekilde egzersiz yapmış, hem de sizin gibi anne adaylarının eşliğinde hoş vakit geçirmiş olursunuz. Bunların dışında doktorunuza danışarak golf ve tenis gibi sporları da yapabilirsiniz.

Hamilelik Döneminde Dikkat Etmeniz Gereken Egzersizler

Doktorunuzun onayıyla düzenli olarak egzersiz yapabilirsiniz. Ağırlık çalışması ve fazlasıyla denge gerektirmeyen aktiviteler üzerinde yoğunlaşabilirsiniz. Vücudunuzdaki nemin buharlaşmasını ve ısının dışarı çıkmasını sağlayacak bol ve hafif giysiler giymelisiniz.

Egzersiz sırasında bol miktarda sıvı almalısınız. Yorulduğunuz zaman egzersizi orada kesmelisiniz. Sıcak ve nemli ortamlarda egzersiz yapmamalısınız.

Aç karnına egzersiz yapmamalısınız.Sponsorlu Bağlantılar

"Hamilelikte Nasıl Egzersiz Yapmalı" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , , ,