Hamilelikte Mide Bulantısının Nedenleri ve Önlemleri

Hamileliğin tanımı, karnında yavru bulunan yüklü, , iki canlı, aylı, gebe olarak tanımlanmaktadır. Hamileliğin ilk dönemlerinde mide bulantısı sıkça görülür. Hamilelik döneminde hormonların salgılanması artar ve kadınların, kokulara karşı hassasiyetleri artar, mideleri çok daha fazla asit salgılar ve yorgunluk gibi vücutta daha pek çok değişiklik görülür. Stres ve duygusallığa bağlı olarak mide bulantısı artırabilmektedir. Anne adaylarının bünyesine göre bu değişiklikler gözlenmektedir. Genel itibariyle anne adaylarının mide bulantısı birkaç hafta öncesinden birkaç aya kadar da sürebilir. Hamileliğin ilk üç ayından sonra çoğu kadın aşırı bir bulantı yaşamaz.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


Burada dikkat etmeniz gereken şey ise Hiçbir şey yemek istemediğiniz zaman mutlaka uzman birinden yardım almalısınız gerekir. Yoğun bir şekilde kusmanız vücudunuzun yeterince besin ve sıvı almadığı anlamına gelir bu durum sizin ve bebeğinizin için sağlık sorunları doğmasına neden olabilir. Mide bulantılarını azaltmak için ise; Sık ve küçük porsiyonlar halinde yemek yiyin, boş mide bulantı hissini artırabilir. Ufak tefek yiyecekleri hazır bulundurun ve gün boyunca kalorisi düşük yiyecekleri tüketin tükettiğiniz besinler sağlıklı olmalı diyet yoğurt gibi.

Doktorunuz tavsiye etmediği sürece vitamin ilacı kullanmayınız. Hamilelik süreci içerisinde almanız tavsiye edilen ilave ilaçları aldığınız taktirde, bir kaç günlük ara verin. Durumunuz iyileştiği taktirde ilaçları almadan önce bir kaç gün daha bekleyin. Yağlı, aşırı baharatlı, asitli veya yanmış yemekler tüketmeyiniz. Bol bol sıvı maddeler için, ancak öğünler yerine öğünler arasında mümkün olduğunca sıvı almaya gayret gösterin ancak mide bulantısı yaşadığınız için miktarı kendinize göre ayarlayın.
Mide bulantınızı azaltmak için taze kesilmiş limon dilimlerini koklayın veya içeceklerinize ilave ediniz. Zencefilli gazoz veya zencefil çayı tüketiniz. Çok fazla hareket etmeyiniz. Deneyimli annelerle sohbet etmeyi unutmayınız.Sponsorlu Bağlantılar

"Hamilelikte Mide Bulantısının Nedenleri ve Önlemleri" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , , , ,