Hamilelikte Depresyon Bebeği Nasıl Etkiler

Hamilelik sırasında annenin yaşadığı her şey bebeği etkilemektedir. Bu nedenle hamilelik döneminde yaşanan depresyon hem anne hem de bebeğin sağlığı açısından oldukça önem taşımaktadır. Bilimsel çalışmalara göre fetüs anne rahmine düştüğü andan itibaren, ayrı bir canlıdır. Annenin duygu durumu bebeği etkilemektedir. Dolayısıyla ciddi bir duygu durum bozukluğu olmadığı sürece anne adaylarının, bu bekleyiş ve ardından anneliğe ısınma sürecinde zaman zaman çaresizlik hisleri için de kendilerine alan tanıyabilmeleri önemlidir. Kişinin ruhsal durumuna; isteksizlik, suçluluk, değersizlik ve sürekli bir üzüntü hali hakim olduğunda depresyon tanısı alabileceği düşünülür.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


Hamilelik sürecinde annenin stres hormonundaki artış, bebeğin ileride hırçın davranışlar sergileme riskini arttırır. Ayrıca çeşitli araştırmalara göre anneleri hamilelik döneminde depresyonda olan bebeklerin diğer bebeklere göre daha geç uykuya daldığı ve daha az uyuduğu ileri sürülmektedir. Hamilelik dönemi depresyonu ile baş etmek adına; kötü beslenme, yoğun alkol veya sigara kullanımına baş vurulması da çocukların fiziksel gelişimde ciddi sorunlara neden olabilir.

Anlatılan fiziksel etkileşimlerin yanı sıra, bir bebeğin ruhsal ve bilişsel gelişimde en önemli etkenlerden biri, anne ile kurulan duygusal ilişkinin kalitesidir. Dolayısıyla annenin depresyonu; anne ve bebeğin duygusal ilişkisini etkileyerek, en çok bu ilişki üzerinden bebeğe yansır. Annenin bebeğine bakacak enerji ve motivasyonu kendinden bulamaması, aralarındaki temel bağlanmada kopukluklar oluşturabilir. Bebeğin ileride kendine ve dünyaya güvenle yaklaşabilmesi için dünyanın güvenli bir yer olduğuna dair bir inanç geliştirmelidir. Bu da ilk etapta anne ile kurulan ilişkinin çocuğu doyurmasıyla mümkün olur. Depresyondaki bir annenin gündelik işlevselliğini yitirdiği ve hayattan keyif almadığı bir dönemde çocuğuna olumlu mesajlar aktarabilmesi güçleşmektedir. Bunların neticesi olarak çocuklarda çatışmalı ilişkiler, sosyal problemler ve hiperaktivite daha sık görülür. Bu durumun çocukların bilinçdışı düzeyde depresyondaki annelerinin dikkatini çekme ve onları canlandırma isteği ile bağlantılı olabileceği düşünülmektedir.

Sonuç olarak hamilelik sırasında ve doğumdan sonraki ilk dönemlerde yaşanan zorluklar ve yarattığı karmaşık duygular doğaldır. Annelerin bunu göz önünde bulundurup kendilerini bu zorluklara iyi hazırlaması gerekir. Unutulmamalıdır ki depresyon uzmanlara danışılarak tedavi edilebilen bir duygu durum bozukluğudur. Dolayısıyla normali aşan yoğunlukta depresif hisseden anneler, bunun farkına vardıklarından itibaren psikolojik desteğe başvurmalıdır. Anne adaylarının, hamilelik sırasında ve sonrasında genel olarak kendilerine fazla yüklenmek yerine bu dönemin keyfine varmaları hem iç huzurları, hem de bebeğin sağlığı için idealdir.Sponsorlu Bağlantılar

"Hamilelikte Depresyon Bebeği Nasıl Etkiler" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , , , ,