Güneş Koruyucu Kremlerin Zararları

Güneşten koruyan kremlerin zararları nelerdir? Güneşin insan vücuduna verdiği pek çok zarar kadar pek çok faydası da bulunmaktadır. Özellikle hassas ciltlere sahip olan kişiler koruyucu kremler kullanırlar oysaki bu kremler vücutta D vitaminini engelliyor. D vitamini vücudumuz için çok önemli bir vitamindir. Kalsiyum metabolizması ve bağışıklık sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için vücudumuzda D vitamini olması gerekiyor. Koruyucu kremlerle güneşten korunayım derken sağlığınızdan olmayın, işte ayrıntılar…

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

D Vitamini Eksikliği Dengeyi Bozar

Vücutta yeterli D vitamini olmadığı takdirde kalsiyum dengesinin bozulduğunu dile getiren Bütün, kalsiyumun vücudun en önemli minerallerinden biri olduğunu ve birçok doku ve organın çalışmasında kalsiyumun etkili olduğunu söyledi. Kasların, kemiklerin, damarların kalsiyuma ihtiyaç duyduğunu vurgulayan Bütün, “Yeterli D vitamini alamayan vücut, kalsiyum ihtiyacını kemiklerden karşılayacak. Eğer alınan kalsiyum yerine konulmazsa bu durum kemiklerin zayıflamasına neden olur” dedi.

Bütün, bundan dolayı vücutta D vitaminin belli bir düzeyde tutulması gerektiğini bildirdi.

D Vitamini için Güneş Işınlarından Faydalanın

Çoğu insanın nasıl alacağını bilmediğini, bu nedenle D vitamini eksikliği şikayetiyle sık sık karşılaştıklarını dile getiren Prof. Dr. Bütün, D vitaminin oluşmasına en fazla güneş ışınlarının yardımcı olduğunu vurguladı.

Güneşten Kaçmayın, Bilinçli Güneşlenin

Vücutta D vitaminin oluşması için cildin yeterli ölçüde güneş ışını alması gerektiğini belirten Bütün, son dönemlerde cilt kanseri nedeniyle güneş ışınlarına maruz kalınmaması yönünde uyarılar yapıldığını, bu nedenle insanların kendilerini çok fazla güneşten koruduğuna dikkati çekti. Cildin mutlaka güneş görmesi, vücudun güneşten saklanmaması gerektiğine işaret eden Bütün, bilinçli güneşlenilmesi konusunda da uyarıda bulundu.

Koruyucu Krem D Vitaminden Mahrum Bırakıyor

İnsanların güneş ışınlarının dünyaya dik geldiği saatlerde değil, eğik geldiği saatlerde güneşlenmelerini öneren Bütün, güneşlenme sırasında insanların herhangi bir koruyucu kullanmamalarını istedi. Güneşlenme sırasında güneş koruyucu kremlerin de kullanılmaması gerektiğini vurgulayan Bütün, şunları söyledi:

Güneşten koruyucu kremler vücutta D vitamini oluşmasını engelliyor. Bu nedenle vücutta D vitamini oluşabilmesi için cildin çıplak olarak güneş görmesi gerekiyor. İlk gün 5 dakika ile başlayarak ertesi gün 10 dakika ve ileriki günlerde yarım saate kadar çıkmak suretiyle en az 15-20 gün mayoyla deniz kenarında güneşlenmeyi öneriyorum. Eğer deniz kıyısında güneşlenemiyorsak balkonumuzda, bahçemizde, terasımızda güneşlenebiliriz. Vücudumuz güneşi cam arkasından değil, direkt görebilmeli. Tabi tıbben bir engel yoksa.”Sponsorlu Bağlantılar

"Güneş Koruyucu Kremlerin Zararları" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , ,