Güneş Enerjisiyle Çalışan Uçak

Doğal kaynakların hızla tükenmesi ve çevre kirliliğinin katlanarak artması adamlarını çevreye zarar vermeyen diğer enerji türlerine yöneltmiştir. Bunlardan en önemlisi diyebiliriz. Çevreye verdiği en az zarardan dolayı geleceğin en büyük enerji kaynağı olacak ve küresel ısınmanın önüne bu yolla geçilebilecek.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Dünyanın ilk güneş enerjisiyle çalışan uçağının 2011’de dünya turuna çıkacağı, projenin sponsorları tarafından Çin’de açıklandı.
Şinhua ajansının haberine göre, Alman-Çin Ortaklığı Bankası sponsorluğundaki proje hakkında bilgi veren bankanın yetkilisi Cin Say, uçağın yalnızca güneş enerjisiyle çalışacağını ve 2011 yılında her kıtaya bir kere inmek suretiyle 30 günde dünyayı gezeceğini söyledi.
Bu projeyle dünyadaki en temiz ve gelecek vadeden enerjinin olduğunu vurgulamak istediklerini belirten Cin, 2007 yılından beri projenin üzerinde çalıştıklarını ifade etti.

Liaonin eyaletinin başkenti Şınyang kentinde bir modeli sergilenen uçak, 12 bin fotovoltaik pille çalışıyor. 63,4 metre kanat genişliğinde, 1600 kilogram ağırlığında ve saatte 70 kilometre hıza ulaşabilen uçağın bir prototipi de 26 Haziran’da İsviçre’nin Zürih kentinde sergilenecek.

Projenin kalan bölümü, 2010 yılında yapılacak Şanghay Dünya Fuarı’nda duyurulacak.Sponsorlu Bağlantılar

"Güneş Enerjisiyle Çalışan Uçak" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,