Güneş Enerjisi Nedir Türkiye’de Güneş Enerjisi

Güneş Enerjisi, Güneş’in çekirdeğinde yer alan füzyon süreci ile açığa çıkan ışıma enerjisi ve bu enerjiyi elektrik, ısınma veya suyu ısıtma amacıyla kullanan düzenektir. Bu düzeneği en önemli parçası güneş panelidir. Güneş paneli elektrik, ısınma veya suyu ısıtma amacıyla güneş ışığından yararlanmayı sağlayan araçtır. Kısaca güneş enerjisi güneşin dünyaya yansıyan ışınlarından elde edilen enerjidir.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


Güneş enerjisi veya Güneş erkesi, Güneş ışığından enerji elde edilmesine dayalı bir teknolojidir. Güneşin yaydığı ve Dünya’mıza da ulaşan enerji, Güneş’in çekirdeğinde yer alan füzyon süreci ile açığa çıkan ışınım enerjisidir.

Güneşteki hidrojen gazının helyuma dönüşmesi şeklindeki füzyon sürecinden kaynaklanır. Dünya atmosferinin dışında Güneş ışınımının şiddeti, aşağı yukarı sabit ve 1370 W/m2 değerindedir; ancak yeryüzünde 0-1100 W/m2 değerleri arasında değişim gösterir.
Bu enerjinin Dünya’ya gelen küçük bir bölümü dahi, insanlığın mevcut enerji tüketiminden kat kat fazladır.

Güneş enerjisinden yararlanma konusundaki çalışmalar özellikle 1970’lerden sonra hız kazanmış, Güneş enerjisi sistemleri teknolojik olarak ilerleme ve maliyet bakımından düşme göstermiş, Güneş enerjisi çevresel olarak temiz bir enerji kaynağı olarak kendini kabul ettirmiştir.

Türkiye ve Güneş enerjisi

Türkiye Dünya üzerinde 36-42 kuzey enlemleri ve 26-45 doğu boylamları arasında bulunmaktadır. Türkiye’nin yıllık ortalama Güneş Işınımı 1303 kWh/m2yıl, ortalama yıllık güneşlenme süresi ise 2623 saattir.

Bu rakam günlük 3,6 kWh/m2 güce, günde yaklaşık 7,2 saat, toplamada ise 110 günlük bir güneşlenme süresine denk gelmektedir. 9,8 milyon TEP (ton eşdeğer petrol) ısıl uygulamalara olmak üzere yıllık 26,2 milyon TEP enerji potansiyeli mevcuttur.

Yılın 10 ayı boyunca teknik ve ekonomik olarak ülke yüzölçümünün %63’ünde ve tüm yıl boyunca %17’sinden yaralanabilir. Termal Güneş enerjisi kullanım miktarı 2007 verilerine göre Türkiye’de ki kurulu güç 7.105 MWth ve 10.150.000 m²’dir.

Bu sıralama içinde Türkiye 10 milyon m² kurulu Güneş kolektörleri ile son derece iyi bir yerde bulunmaktadır. Fotovoltaik Güneş enerjisi kullanım miktarı 2009 verilerine göre 4MW değerine ulaşmış bulunmaktadır.Sponsorlu Bağlantılar

"Güneş Enerjisi Nedir Türkiye’de Güneş Enerjisi" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , ,