Gökkuşağı Renkleri ve Anlamları

, alkım, ebekuşağı, ebemkuşağı, eleğimsağma, hacılarkuşağı, meryemanakuşağı, alaimisema olarak da adlandırılan düşmekte olan yağmur damlacıklarında güneş ışınlarının kırılıp yansımasıyla gökyüzünde oluşan yedi renkli, kemer biçimindeki görüntünün meteorolojideki adıdır. Işığın farklı kırılma açılarından dolayı ortaya çıkan bu olayda renkler hep aynı sırada çıkar. Gökkuşağında yedi tane renk ortaya çıkar ve bunlar kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, lacivert ve mordur.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Renklerinin Sıralaması

1. kırmızı
2. turuncu
3. sarı
4. yeşil
5. mavi
6. lacivert
7. mor

Neden Hep Aynı Sırada Çıkıyor: Bunun nedeni ışığın kırılması ve her rengin farklı dalga boyuna sahip olmasıdır. Beyaz ışık kırıldığı zaman tüm bu yedi rengi ortaya çıkartır ve en az kırılandan en çok kırılan ışığa doğru bir renk kümesi görürüz. Beyaz bir ışığı prizmaya gönderdiğinizde ışığın farklı renklerde parçalandığını gözlemleyebilirsiniz. Yine burada tıpkı gök kuşağında olduğu gibi renklerin sırası aynı olacaktır.

Gökkuşağının ortaya çıkması için bulutların yağmur olarak çözülüp akan su damlacıklarına da güneş ışınlarının da kırılıp yansıması ortaya çıkması gerekiyor. Güneşin bulunduğu yönün karşısında ortaya çıkar. Yağışlı havalarda güneş ışınları yağmur bulutları arsından sıyrıldığı zaman, bazen gökyüzünde kocaman bir renk ve ışık yayı ortaya çıkar. Eski çağlarda gökkuşağı için tanrıların habercisi İris’in arkasında uçuşan renk renk eşarbı olarak yorumlanırdı.Sponsorlu Bağlantılar

"Gökkuşağı Renkleri ve Anlamları" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , , , , ,