Glokom Nedir? Göz Tansiyonunun Belirtileri Nelerdir

Glokom nedir? Glokom tedavisi nasıl yapılır? Glokom hastalığının belirtileri nelerdir? ? Glokom, karasu veya göz tansiyonu olarak bilinen hastalık ülkemizde oldukça yaygın bir hastalıktır. Göz içi sıvısının iyi boşalmaması sonucunda göz tansiyonu artmaktadır. Bu hastalığın tedavi edilmemesi halinde ise görme kaybına neden olduğu gibi ileri seviyede kör yapmaktadır. Glokomda, göz içindeki sıvı basıncı görmek için ihtiyaç duyulan göz sinirlerine zarar vermektedir. Bu hastalığın gerçekleşme şekli ise kalıcı glokom ve süreksiz glokomdur. Kalıcı glokom hayat boyu sürerken süreksiz glokom ise sadece vücudunuzun yorgun düştüğünde meydana çıkar.

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Glokom Hastalığının Belirtileri Nelerdir

Glokom (Göz Tansiyonu) göz içi sıvısının yeterli miktarda boşalamaması nedeni ile göz içerisinde basınç yükselir ve yükselen göz içi basıncı da görmeyi sağlayan göz siniri hücrelerinin beslenmesini engeller. Göz siniri hücreleri yükselen göz içi basıncı nedeniyle hasar görerek yavaş yavaş öldükçe çevreden merkeze doğru görme kaybı ortaya çıkar. Hücrelerin tümü öldüğü zaman ise hayat boyu körlük gerçekleşir.

Glokom (Göz Tansiyonu) Kimlerde Görülür?

Göz içi basıncı normalin üzerinde olan kişilerde glokom oluşma ihtimali yüksektir.

60 yaş üzerinde bu risk artmaktadır.

Daha önce ailesinde glokom olan kişiler bu hastalığa karşı daha hassas olurlar bu nedenle ailesinde bu hastalığı taşıyanlar düzenli olarak kontrol yaptırmalıdır.

Şeker hastalığı ve hipotiroidizm halk arasında guatr olarak bilinen hastalığı taşıyanlarda görülebilir.

Gözde gelebilecek yaralanmalar göz içi basıncını bozabilir. Göz tümörleri ve kronik üveit veya iritis gibi göz iltihapları bu rahatsızlığa neden olabilir.

Bu rahatsızlık genel olarak uzağı iyi göremeyen kişilerde bu rahatsızlığı oluşma olasılığı oldukça yüksektir.Sponsorlu Bağlantılar

"Glokom Nedir? Göz Tansiyonunun Belirtileri Nelerdir" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , , ,