9:20 am - Salı Eylül 27, 2016

Glikoz Nedir, Nerelerde Bulunur

Glikoz Nedir, Nerelerde Bulunur

Glikoz, karbon, hidrojen ve oksijenden oluşup özellikle üzüm suyunda bulunan şeker, üzüm şekeri yapısındaki basit şekerdir. sembolü C6H12O6 olarak gösterilir. Meyve şekeri veya kan şekeri olarak bilinen glikoz birçok bitkide ve meyvede bulunan bir şeker çeşididir. İnsan vücudu için temel enerji kaynaklarından bir tanesidir. Glikoz, beyin ve sinir dokularının esas enerji kaynağıdır.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


Glikoz şurubu, doğal bir ortamda mısırdan elde edilen nişastanın asit veya enzimlerle sıvılaştırılması sonucu elde edilen şekere glikoz şurubu adı verilir. Glikoz şurubu sıvı ve kurutulmuş olarak iki çeşidi bulunmaktadır. Glikoz şurubu, şurubun sıvı hali, kurutulmuş glikoz şurubu ise kuru madde miktarı en az %93 m/m ‘e yükseltilmiş glikoz şurubu olarak tanımlanmıştır.

Son yıllarda yapılan araştırmalar ile glikozun beyine sanıldığı kadar yararlı olmadığı ortaya çıktı. Glikozu daha yavaş yakan vücuttaki beyin daha hızlı yakan vücutlara göre daha hızlı unutkan oluyorlar. Bununla birlikte glikoz kalıcı hasarlar bırakıyor. Glikozu fazla tüketen kişilerde unutkanlığı gözle görülebilir şeklinde fark edilebilecek düzeydedir.


"Glikoz Nedir, Nerelerde Bulunur" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş
Etiketler: , , , , , , , ,

Popüler Aramalar;

Yorum Yazın

Sitede Ara