Gerilla Pazarlama Nedir Kısaca

olağan pazarlama taktiklerinden çok daha farklı taktikler uygulayarak düşük maliyet ile yüksek hedeflere ulaşabilmek için kullanılan modern pazarlama tekniğidir. Bu konuda ilk olarak Jay Conrad Levinson 1984 yılında bir kitap yazdı ve adını koydu. Bu kavram, zamanla kitapta da anlatılan, geleneksel olmayan pazarlama ve promosyon kampanyaları için kullanılan genel bir isim halini aldı. 1980’li yıllarda ortaya çıkan bu kavramın hikayesini ise Jay Conrad Levinson şu şekilde anlatıyor.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Gerilla Pazarlamanın Hikayesi Nedir

Gerilla pazarlamanın ortaya çıkış öyküsü biraz ilginçtir. “Gerilla Marketing” adlı kitabın yazarı olan Jay Conrad Levinson 1980’lerde bir üniversitede ders verirken öğrencilerinin gerilla pazarlamayı ilgilendiren sorularıyla muhatap olur ve onlara konuyla ilgili kaynak bulup getireceğini söyler. Ancak bütün kütüphaneleri taradığı halde konuya değinen bir tane bile kitap bulamaz. Öğrencilerine karşı kendini sorumlu hisseden Levinson bunun üzerine oturup az parası olan işletmeler tanıtım için neler yapabilir? sorusuna cevaben 527 maddelik bir liste hazırlar. İşte bu liste gerilla pazarlamanın ortaya çıkış belgesi olur.

Düşük Maliyet Yüksek Kazanç

İster geleneksel olsun ister gerilla, reklam ve tanıtım faaliyetlerinin genel amacı değişmez. Yapılan tüm işlerin temel hedefi, markaların hedef kitle nezdinde bilinirliğini artırmaktır. Ancak gerilla pazarlamanın bu genel amaç dışında bir de spesifik amacı vardır ki o da, söz konusu ürüne, hizmete ilgiyi en yüksek düzeye çekmeye çalışırken harcamayı minimumda tutmaktır. Bu nedenle etkili bir fikri yakalamak daha çok zaman, daha çok tutku, enerji ve yaratıcılık gerektirir.

Gerilla Pazarlama Nasıl Yöntemdir

Jay Conrad Levinson tarafından “bütçesi küçük hayalleri büyük girişimciler için yaratıcı pazarlama tekniği” şeklinde tanımlanan gerilla pazarlama günümüz dünyasında bu tanımdan çıkmıştır. Artık küçük, büyük demeden bütün şirketler, markalar akılda en çok kalan, viral, ağızdan ağıza yayılarak geleneksel reklam tanıtım faaliyetlerinin çok üzerinde bir etki yaratan gerilla pazarlamanın gücünden faydalanmaktadırlar. Geleneksel pazarlamaya göre daha küçük grupları hedef alan, daha detaycı yaklaşan ve başarıyı satışta değil kârlılıkta arayan gerilla pazarlamanın hedefini vurmak için sayısız silahı vardır. Gerilla pazarlama rakiplerin zayıf yönlerine saldırarak yıpratma stratejisi uygulamak isteyen markalar için de çok fonksiyonel bir yöntemdir.Sponsorlu Bağlantılar

"Gerilla Pazarlama Nedir Kısaca" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , , ,