Geleceğin En İyi Meslekleri

Uzun bir okul hayatı boyunca öğrencilerin kafasını hep aynı soru meşgul etmektedir. Ben hangi mesleği seçmeliyim sorusunu öğrenciler kendine devamlı sormaktadır. Üniversite ve bölüm seçerken bile büyük bir kitle kendinden emin olmadan seçmektedir. Bunun sonucu olarak hiç bilmedikleri veya sevmedikleri meslekleri seçmek zorunda kalan bir çok öğrenci bulunmaktadır. Sadece üniversite okumak amacıyla bir çok kişi bilinçsiz şekilde yapılan tercihlerin kurbanı oluyor. Ülkemizde üniversite mezunlarının %50’den fazlası mezun oldukları bölümden alakasız işlerle uğraşmaktadırlar. Kişi hangi meslekte daha çok para var sorusunu bir kenara bırakıp eğer para kazanmak diye bir sorun olmasaydı ben hangi mesleği seçerdim sorusunun cevabı ile ancak kendine uygun en iyi mesleği seçebilir. Bu seçimi yaparken de meslek guruplarını iyi tanımak gerekir. İşte uzmanların belirlediği gelecekte ihtiyaç duyulacak en iyi meslekler;
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


Genetik Mühendisliği: Genetik mühendisliği günümüzde de popüler bir meslektir ve gelecekte daha çok ihtiyaç duyulacak bir meslektir. Genetik mühendisliği, canlıların kalıtsal özelliklerinin değiştirilerek onlara yeni işlevler kazandırılmasına yönelik araştırmalar yaparlar ve hastalıklara yeni tedavi yöntemleri üretmeyi hedeflerler.

Şehir Planlayıcısı: kırsaldan şehir merkezlerine artan göç ve şehirlerin kendi popülasyonu ile beraber artan sorunlar bu mesleğin ihtiyaç duyulmasının en büyük nedeni diyebiliriz. Bu bağlamda belediyeler yerleşim bölgelerinin ve etkinliklerin planlamasını sağlamak için şehir planlayıcılarına ihtiyaç duymaktadırlar.

Tıp Mühendisliği: Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sağlık, en sağlam ve geliri en yüksek sektörlerden bir tanesidir. Tıp mühendisleri de sağlık sektörüne dahildirler. Tıp mühendisleri hastalıkların teşhis ve tedavi edilmesinde kullanılacak yeni teknik ve cihazların geliştirilmesinde önemli rol oynamaktadırlar.

İnternet Güvenliği: İnternette güvenirlik şuanda ve gelecekte çok önemli bir yer almaktadır. online ticaretin artması bankaların internet bankacılığına geçmesi ve internet reklamcılığı ile artık sanal alem dediğimiz internet, iletişim ve eğlencenin yanı sıra bir ticaret merkezi haline geldi. her geçen gün artan kullanıcı sayısı ile internet bir çok güvenlik sorunu ile baş edecek yazılımcılarını beklemektedir. Bu meslek grubundakiler yanlızca güvenlik yazılımları değil aynı zmanda büyük firmaların özellikle banka ve ticaret sitelerinin bilişim departmanında iş bulabilirler.

Tasarım Mühendisliği: Uluslararası rekabette artık kalitesiz ürünün yerinin olmadığı ortada. Bu noktada devreye giren tasarım mühendisleri çalıştıkları firmaların ürünlerini dış veya iç pazar ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak yeniden tasarlama noktasında önemli bir rol üstleniyor.

Haber Analisti: internetin çıkması ile haberciliğin hızı da son sürat arttı.ancak doğru haber sayısı ile beraber alan ve aldatıcı haber oranı da bir hayli arttı. İnternet üzerinde yeni tartışma alanları ve haber merkezleri kurulmasını sağlayan kişiler için bir nevi editör diyebiliriz.

Enformasyon Mühendisliği: Modern çağda en gelişmiş toplumlar bilgiyi üreten ve buna sahip olan toplumlar olacak.Enformasyon mühendisleri de uzmanları bir araya getirerek en doğru bilgiyi topluma ulaştıracak.

Sanat Yönetmeni: Görsellikle ilgili izleyiciyi etkileyebilecek kişiler için cazip bir meslek.

Medya Promosyoncusu: Bir ürünün kulaktan kulağa yayılmasını sağlar. Böylece ürün piyasaya çıkmadan bile genel tüketici tarafından tanınmış olur.

Deneyim Tasarımcısı: Perakende sektöründe çalışan bu kişiler özellikle müşterileri etkileme üzerine çalışırlar.

Ergonomi Mühendisliği: Modern ergonomi bilimi çalışanların verimini ve kapasitesini arttırmayı amaçlayan çağdaş bir bilim dalı. Ergonomi mühendisleri, çalışanların verimini arttırmak için ergonomik ortamlar geliştirir. Finans kurumları ve endüstri kuruluşları ergonomi mühendislerinin çalışabileceği önemli alanlar.

Tıbbi Kayıt Teknisyenliği: Tıbbi kayıt teknisyenlerinin görevi; hastaların sağlık bilgilerinin, yeni geliştirilen kayıt sistemleri ile tutulmasını sağlamaktır. Dikkat gerektiren fakat bilgisayar ile haşır neşir olan birinin kolay yapabileceği bir meslek. Özellikle Avrupa’daki büyük hastanelerde çok yaygın istihdam alanı sahip olan bu meslek, bizde de Aile Hekimliğinin yaygınlaşması ile birlikte yeni bir istihdam alanı halini almaya başladı. Kişisel ve ailevi bu bilgilerin çok önemli olması nedeniyle, bu meslek elemanları aynı zamanda bu bilgilerin sorumluluğunu da üstlenme zorunluluğuna sahip.

Hvac Teknisyenliği: Bu da ne böyle diyebilirsiniz. Hemen açıklayayım. Heating ventilation and air conditioning’in kısaltılmışı Hvac adıyla söylenen bu meslek, ısıtma ve soğutma sistemleri ile her türlü klimaların bakım onarımlarını içeriyor. Sizin de anlayabileceğiniz gibi çevre ve enerji tasarrufu gibi günümüzdeki popüler konular ile yakından alakalı bir meslek.Sponsorlu Bağlantılar

"Geleceğin En İyi Meslekleri" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , , , , , , , , , , , , ,