GDO’lu Ürünler Nelerdir ve Zararları

Bir canlının gen diziliminin değiştirilmesi ya da ona kendi doğasında bulunmayan bambaşka bir karakter kazandırılması yoluyla elde edilen canlı organizmalara “Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar”, kısaca GDO adı veriliyor.
GDO işlemi , genetik mühendisleri tarafından uygulanmaktadır. Aktarılacak gen önce bulunduğu canlının DNA’sından kesilerek çıkarılıyor.Sonra vektör adı verilen taşıyıcı virüs ile bu gen DNA molekülüne yapıştırılıyor.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


Canavar gıda olarak da nitelenen GDO ürünleri bugün kolera bakterisi geni taşıyan yonca, akrep geni taşıyan pamuk, tavuk genli patates,balık genli domates gibi gıdalar şeklinde karşımıza çıkıyor.

GDO’lu ürünler bugün doğal çeşitliliğe zarar vermekte ve tüm zenginliğinin yok olmasına yol açmaktadır. GDO ürünlerinin çeşitli yollardan yayılarak çok büyük tehlikeler saçmaya devam ediyor. Canlılar üzerinde yapılan bu değişikliklerin bir çok zararı vardır;
• canlı sağlığı
• biyolojik çeşitlilik
• ekolojik dengenin bozulması
• ekonomik bağımlılık
• canlıların yaşam hakkının elinden alınması
• canlılar üzerinde mülkiyet hakkı tanınması açısından önemli tehdit ve riskler taşımaktadır.

Canlı organizmalar milyonlarca yıl yaşayarak bu güne kadar geldiler. bu organizmalar insanların yaşamsal ihtiyaçlarını karşılarken ekolojik yaşam içerisindeki her bir unsurla etkileşim içinde dengeli alış veriş ile çeşitlenerek günümüze kadar geldi.

GDO’ların Riskleri

Biyolojik Çeşitlilik, Tarımsal Biyoçeşitlilik ve Doğal Dengeye Etkileri

Sağlıklı beslenmenin temeli olan gıda çeşitliliğini etkileyecektir. Mesela genleriyle oynanmış bir buğdayın verimi yüksek olabilir ama, bir hastalık ya da zararlı nedeniyle o türün yok olması ve dünyada artık başka bir buğday yetiştirilmediği için buğday ırkının tamamen ortadan kalkması gibi bir tehlikeyi de beraberinde getirebilir.

Yararlı böcekler yok olmaya başlar. Zararlı böceklere karşı dayanıklı olmalarını sağlamak için bazı bitkilere aktarılan toksin (zehir ) karakterli genler o böcekleri yiyen yararlı böcek türlerinin de yok olmasına neden oluyor.

GDO’lu Ürünler Nelerdir

Buzdolaplarımıza kadar giren birçok GDO lu ürün var: Mısır, patates, domates, pirinç, soya, buğday, kabak, balkabağı, ayçiçeği, yer fıstığı, bazı balık türleri, kolza, papaya.

Bunların dışında çalışmaların devam ettiği ürünler var: Muz, ahududu, çilek, kiraz,ananas, biber, kavun, karpuz.

Üretimi esnasında GDO kullanılmış bir çok ürün var: Mısır ve soya genleri ile oynanan ürünlerde ilk sırayı aldıklarında bu bitkilerden üretilen yan ürünlerin de GDO’lu olma riski var.

Mısır ve soyadan elde edilen yağ, un, nişasta, glikoz şurubu, sakkaroz, fruktoz içeren gıdalar günlük tüketilen besinler arasında yer alıyor. Örneğin: Bisküvi, kraker, kaplamalı çerezler, pudingler, bitkisel yağlar, bebek mamaları, şekerlemeler, çikolata ve gofretler, hazır çorbalar, mısır ve soyayı yem olarak tüketen tavuk ve benzeri hayvansal gıdalar ile pamuk büyük ölçüde GDO’lu olma riski taşıyor.

Sadece mısırdan üretilen ve çeşitli gıdalarda bileşen veya katkı maddesi olarak kullanılan yan ürün sayısı 700’ü, soyadan üretilen türevlerinin sayısı ise 900’ü buluyor. Yani bu yan ürünleri içeriğinde kullanan her bir işlenmiş ürünün GDO’lu olma riski bulunuyor

GDO’lu Ürünler Nasıl Anlaşılır

• Gıdalarınızı yerel meyvelerden seçin.ABD veya Arjantin gibi dünyada en çok GDO üreten ülkelerden gelen ürünlerin GDO lu olma riski yüksek. Ülkemizde üretilen ve kaynağını bildiğimiz ürünler tüketerek yerel çeşitlerin korunmasına da katkıda bulunun.

• Organik ürünler yemeye dikkat etmek gerekir.Bu ürünlerin üretiminde ekolojik sertifikalı tohumluk kullanılır. Her organik veya ekolojik denen ürüne itibar etmek en büyük yanlışlar içindedir.Sertifika görme talebinde bulunmak gerekir

• Gıdaları mevsimine göre tüketmek gerekir. Mevsimi dışında yetiştirilen sebze ve meyveler için doğal olmayan zorlama yöntemler kullanılmaktadır yöntemlerin doğal kullanılmadığı seralarda çok fazla tarım ilacı kullanıldığını da unutmayın.

GDO’lu Ürünlerin Kontrolü

26 Ekim 2009 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren ve kamuoyunda tartışmalara neden olan “Gıda ve Yem Amaçlı Genetik Yapısı Değiştirilmiş Organizmalar ve Ürünlerinin İthalatı, İşlenmesi, İhracatı, Kontrol ve Denetimine Dair“ yönetmelikle ilgili bir basın toplantısı düzenlenmiştir Dünyada 20`nin üzerinde ülkenin yaklaşık 125 milyon hektar alanda bu tür üretim yaptığını ve dünyada birçok ülkede bu tür ürünlerin ticaretinin yapıldığını belirten sorumlular Tarım ve Köyişleri Bakanlığı olarak kendilerinin de bununla ilgili bir mevzuat olması için söz konusu yönetmeliği hazırladıklarını kaydetti.

GDO nedir konumuza gitmek için buraya tıklayınızSponsorlu Bağlantılar

"GDO’lu Ürünler Nelerdir ve Zararları" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , , , ,