GDO Nedir Hangi Yiyecekler GDO’lu

Son zamanlarda gündemde olan tartışmaları süre dursun bizde Türkiye’de yiyecek ve içeceklerdeki durumunu araştırdık. Peki nedir yararları ve zararları nelerdir. Halk arasında olarak da bilinen bu yiyeceklerin ne gibi yan etkileri var işte ayrıntılar..

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

NEDİR?

Bir canlıdaki genetik özelliklerin kopyalanarak, bu özellikleri taşımayan bir canlıya aktarılması sonucunda üretilen yeni canlıya Genetiği Değiştirilmiş Organizma (GDO) deniyor.

Türkiye’de GDO’lu Ürün Var Mı Varsa Hangileri

Herhangi bir denetim olmadığı için Türkiye’de ne kadar alanda GDO’lu ürün yetiştirildiği bilinmiyor. Bununla birlikte biyogüvenlik yasası geçtiğimiz ay çıktığı için genetiği değiştirilmiş bitkilerin kontrolsüz biçimde Türkiye’ye girdiği ve gıda sanayiinde yıllardır kullanıldığı biliniyor. Yapılan bir çalışmaya göre Türkiye’de satılan 800’e yakın gıda maddesi, GDO içeriyor.

Özelikle GDO’lu soya ve mısır, geniş bir ürün yelpazesindeki gıdalarda yer alıyor; Sucuk, salam, sosis gibi kırmızı etin kullanıldığı ürünlerde çok fazla..

Fındık-fıstık ezmesi

Çikolatalı ürünler

Hazır çorbalar

GDO’lu mısırlardan elde edilen katkı maddeleri de pek çok gıda ürününde kullanılıyor.

Kola ve meyve suları

Mısır yağı

Unlu mamüller

Süt tozu

Bebek mamaları

Konuyu sağlık açısından ele alan bazı bilimadamları, GDO içeren yiyeceklerin insan sağlığına zararlı olabileceğini savunuyor. Gen bitkinin içine yerleştirildiği için, onu tüketenlerin de risk altında olacağı, sağlık konusundaki eleştirilerde sık sık dile getiriliyor. Kanser, tedavi edilemeyen kısırlık, kalp hastalıkları gibi daha sonucu kestirilemeyen birçok hastalığa neden olabileceği tahmin ediliyor ancak henüz bu gıdalar için bir araştırma yapılmış değil.Sponsorlu Bağlantılar

"GDO Nedir Hangi Yiyecekler GDO’lu" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , , , , , , , ,