Gavs Nedir, Gavs Şirk mi, Medet ya Demek Günah mı

Bu konu İslam dünyasında oldukça tartışmalı bir konudur. Adeta ikiye bölünmüştür. Herkes kendince bir yorum yapmakta fakat tam anlamıyla bu konuya açıklık getirememektedir. Öncelikle nedir onu bir inceleyelim, tasavvufta en büyük rütbelerden biridir. Yardım eden anlamına gelir. Evliya arasında kullara yardımla vazifelendirilen kişiye denir. 3’ler 5’ler 7’ler 40’lar nedir, kimdir bunlar, amaçları nelerdir?
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

-ı A’zam Nedir?

Büyük gavs (yardımcı). Abdülkadir Geylani hazretlerinin lakabıdır.

Gavs-üs-Sakaleyn Nedir?

İnsanlara ve cinlere yardım eden büyük veli Abdülkadir-i Geylani hazretlerinin lakabı. Abdülkadir-i Geylani hazretleri, tasavvufta Gavs derecesine ulaşmıştır. İnsanlara ve cinlere yardım etmesi ve imdatlarına yetişmesi sebebiyle Gavs-üs-sakaleyn ve Gavs-ül-a’zam lakablarıyla nam salmıştır.

Gavs Şirk midir

Şirk diyenler Allahtan başka kimseden yardım istenmez araya aracı koyamazsınız. Mesela İslam dini gelmeden önce putperestliklerde de Allaha inanılıyordu fakat putları ettikleri duaların kabul olması için aracı olarak görüyorlardı. Hatta bu putların her birinin bir insanı temsil ettiği dahi düşünülüyor.

Şirk değil diyenler ise şöyle bir örnek veriyor. Zor duruma düşen bir insan etrafındakilere medet yardım edin deyince şirk olmuyor da biz ya gavs veya ya medet ya Geylani deyince neden şirk oluyor?

3’ler 5’ler 7’ler 40’lar Kimdir

Gavs inancının dayandığı temellerden bir tanesi de yer yüzünde dolaştığına inanılan bu evliyalardır. Dörtler, yediler, onikiler, kırklar, yetmişler, üçyüzonüçler, kutub gibi evliya, ebdâl, nukebâ, nucebâ, evtâd, ektâbla ilgili olarak Hz. Peygamber’den gelen sahih bir rivayet yoktur.Sponsorlu Bağlantılar

"Gavs Nedir, Gavs Şirk mi, Medet ya Demek Günah mı" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , , , ,