Gastroskopi Nedir? Nasıl ve Niçin Yapılır

, Gastroenteroloji ve Endoskopi Ünitesi tarafından yapılır. Yemek borusu mide ve on iki parmak bağırsağının incelenmesine olanak sağlayan bir görüntüleme yöntemidir. Bu işlem ucunda ışık ve mikro kamera bulunan ince, yumuşak ve bükülebilen tüp şeklinde bir alet yardımıyla yapılmaktadır. Bu makalemizde Gastroskopinin neden gerektiğinden öncesini ve sonrasını ve nasıl yapılacağını detayları ile anlatacağız.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Neden Gereklidir

Gastroskopi;

– Yutma güçlüğü göğüs arkasında yanma ve ağrı, ağıza acı su gelme gibi yemek borusunu ilgilendiren hastalıkların teşhisinde,

– Karının üst kısmında ağrı, yanma, ekşie, bulantı, kusma, tedaviye dirençli kansızlık, nedeni bilinmeyen kilo gibi mide ve on iki parmak bağırsağını ilgilendiren hastalıkların teşhisinde,

– Ağızdan taze kan gelmesi ve kahve telvesi tarzında kusma veya siyah dışkılama ile kendini belli eden üst sindirim sistemi kanamalarının nedeninin tespit edilmesinde, yemek borusu ve mide kanserinin teşhis edilmesinde kullanılmakta olan en güvenilir yöntemdir.

– Gastroskopi iltihabı bölgelerin, küçük ülserin ve tümörlerin tespit edilmesinde ilaçlı mide filmine göre çok daha güvenilir bir yöntemdir. Ayrıca Gastroskop içerisinden geçirilen ince bir alet yardımıyla ağrısız biyopsi alma şansıda mevcuttur.

Yine Gastroskop içinde geçirilen özel aletler yardımıyla darlıkların genişletilmesi, polip adı verilen iyi huylu tümörlerin cerrahiye gerek kalmadan çıkarılması, yutulan yabancı cisimlerin çıkarılması ve kanamaların tedavisi de mümkündür.
Gastroskopi-uygulanisi

Gastroskopi Öncesi Yiyip İçebilir miyim

İyi bir inceleme için midenizin tamamen boş olması gerekmektedir. Bu amaçla işlemden önceki 8 saat boyunca herhangi bir şey yememeniz ve içmemeniz gerekmektedir.

Sürekli Kullanmak Zorunda Olduğum İlaçlar Var Ne Yapmalıyım

Sürekli kullanmanız gereken çoğu ilacı (tansiyon, kalp, tiroit ilaçları gibi) işlemden 3 saat önce az miktarda su ile beraber alabilirsiniz ancak;

– Aspirin kullanıyorsanız işlemden en az 5 gün önce, romatizma ilaçları, demir veya vitamin ilaçları kullanıyorsanız 3 gün önce kesmelisiniz.

– Şeker hastalığı nedeniyle ilaç kullanıyorsanız veya kan sulandırıcı (Coumadin gibi) ilaç kullanıyorsanız, doktorunuzu bu konuda uyarmalısınız.

– Romatizmal kalp kapak hastalığı, geçirilmiş kalp zarı iltihabı (endokardit) veya kalp kapak değişimi ameliyatı geçirdiyseniz endeskopi öncesi koruyucu antibiyotik kullanmanız gerekeceğinden, bu konuda endoskopi hemşiresini bilgilendiriniz.

Gastroskopi Esnasında Rahatsızlık Hissedecek miyim

Endeoskopi ünitesinde tüm hastalara damar yolundan verilen ilaçlarla “Bilinçli Sedasyon” adı verilen özel bir anestezi uygulamaktadır. Bu yöntemde genel anestezide olduğu gibi tam bir bilinç kaybınız olmayacak, ancak oldukça rahatlamış ve uykulu bir hale gelerek işlemden rahatsız olmamanız sağlanır.

Ayrıca Kolonoskopi bittikten sonra kendinize geldiğinizde kullanılan ilaçların özel bir etkisi sayesinde işlemi genellikle hiç hatırlamayacaksınız. En önemlisi ise işlem esnasında ağrı, bulantı-kusma gibi yakınmalarınız olmayacaktır.
Kolonoskopi Bittikten Sonra Araba Kullanabilir miyim

Kesinlikle hayır. Kolonoskopi sırasında verilen ilaçlar uyku hali, baş dönmesi ve dikkat dağınıklığı yaratabileceğinden, işlemden sonra en az 8 saat boyunca araba kullanmamalı ve dikkat gerektiren makinalardan uzak durmalısınız. Bu nedenle eve dönerken size yardımcı olabilecek bir yakınınızı mutlaka yanınızda getirmelisiniz.

Kolonoskopi İşlemi Nasıl Yapılacak

Gastroskopi-nedir
– Bu işlemi deneyimli bir Gastroenteroloji uzmanı tarafından yapılır.
– Doktorunuz, yapılacak olan işlem ve karşılaşılabilecek problemler konusunda sizi bilgilendirecek, ayrıntılı bir tıbbi sorgulamanızı yapacak ve sonrasında işlemin yapılmasına izin verdiğinizi gösteren bir onay formunu imzalamanız istenir.
– Endoskopi odasına alındıktan sonra özel bir hasta önlüğü giymeniz varsa gözlük veya takma dişlerinizi çıkarmanız istenecektir. Çünkü işlem boyunca sol yanınıza yatar pozisyonda olacaksınız.
– İşlem başlamadan önce bulantı ve öğürtü olmasını engellemek için sprey tarzında uyuşturucu bir ilaç sıkılacak, sonrasında ise dişlerinizin arasına bir dişlik yerleştirilecektir. Bu dişlik nefes alıp vermenize engel olmaz.
– Damar yoluyla sakinleştirici ve ağrı kesici ilaçlar verilip siz iyice rahatladıktan sonra, doktorunuz endokopu ağız yolu ile midenize doğru ilerletecektir. Gastroskopi, nefes alıp vermenizi engelleyen bir işlem değildir.
– İşlem ortalama 15 – 30 dakika sürmektedir.

Gastroskopi Sonrasında Neler Yapılacak

– İşlem bittikten sonra, sakinleştirici ilaçların etkisi ortadan kalkıncaya kadar dinlenme odasında yaklaşık yarım saat kadar gözetiminde kalırsınız.
– Kendinize geldikten sonra Gastroskopi bulguları konusunda doktorunuz tarafından detaylı olarak bilgilendirilirsiniz.

Gastroskopik İncelemenin Riskleri Nelerdir

Gastroskopik inceleme esnasında verilen sakinleştirici ilaçların yan etikleri, bağırsaklarda kanama ve delinme gibi sorunlarla karşılaşılabilir. Ancak bu tür bir sorunla karşılaşma olasılığı son derece nadirdir ve gereğinde kan transfüzyonu veya cerrahi ile tedavi edilebilir. Eğer işlemden sonraki 72 saat içinde karında şiddetli ağrı, ateş, titreme, kanlı dışkılama veya şiddetli kusma yakınmanız olursa mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.Sponsorlu Bağlantılar

"Gastroskopi Nedir? Nasıl ve Niçin Yapılır" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , , , ,