Gastrit Nedir, Belirtileri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir

, midedeki yangı olarak tanımlanır. Yangı ise vücudun mikroplara karşı koymak için herhangi bir yerine fazla kan hücumu ile orada şişkinlik, kırmızılık, ısı ve ağrı ile beliren irin toplaması, iltihap, enflamasyon olarak tanımlanır. hastalarında genel olarak midede ekşime, yanma ve ağrı olur. için aslında mide iltihabı diyebiliriz. , midenin en iç tabakasında teşkil eden mide mukozasının iltihabi bir reaksiyonudur. Mide mukozasında çok zaman bölgesel veya yaygın bir kızarıklık şeklinde görülür. Ülkemizdeki beslenme alışkanlıkları nedeni ile çok bu hastalığa çok sık rastlanır.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


Bir çok nedenden dolayı ortaya çıkan hastalığı, beslenme alışkanlıkları da dahil olmak üzere alkol, sigara, çeşitli ilaçlar bu rahatsızlığa neden olmaktadır. Helicobakter Pylori adı verilen bakteri ve stres sonucu dahi ortaya çıkan bu rahatsızlık alkol ve kötü beslenme alışkanlıkları direkt olarak mide mukozasını tahriş ederek gastrite neden olabilir. Gastiritin ileri aşamalarında ise ülsere mide kanserine dönüşür ve midenizi almak zorunda kalabilirler.

Stres ve nikotin de mide siniri olan Vagus’un uyarılması sonucu fazla asit salgılanmasıyla gastrite neden olmaktadır. Son zamanlarda gastrit ve mide ülserinin nedeni olduğu iddia edilen Helicobakter Pylori adı verilen bir bakteri bu hastalarda tespit edilmiştir. Gastrit şikayeti olan hastaların yarıdan fazlasında bu bakteri tespit edilmiştir. Hastalığın kesin teşhisi ise Gastroskopi ile konulur.

Gastrit tedavisinde ise, bu hastalığa sebep olan Helicobakter Pylori adlı bakteri yoksa tedavide, mide asidini azaltıcı ya da asidin etkisini yok edici ilaçlar hastaya verilir. Bu ilaç tedavisiyle birlikte, diyet tedavisi uygulanır. Midenin yüzeyini tahrip etmeyecek yiyeceklerle beslenmek gerekir. Sigara ve alkol kesinlikle bırakılmalıdır. Eğer hastalığa Helicobakter Pylori adlı bakteri neden oluyor ise bu bakteriyi yok edici antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır.Sponsorlu Bağlantılar

"Gastrit Nedir, Belirtileri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , , , , , ,