Fizik Dersi Nasıl Çalışılır Yöntemleri Nelerdir

dersi nasıl çalışılmalıdır? dersine çalışma yöntemleri? , maddenin kimyasal yapısındaki değişiklikler dışında genel veya geçici yasalara bağlı, deneysel olarak araştırılabilen, ölçülebilen, matematiksel olarak tanımlanabilen madde ve enerji olgularıyla uğraşan bilim dalıdır. Okullarda okutulan bu dal özellikle lisede öğrencilerin karşısına çıkmaktadır. Bu nedenle geçmişteki bilgilerin önemi artmaktadır. Dersi ezberlemek yerine mantığı çözülmeli konuda geçen kavramlar gerçek hayatla özdeşleşmelidir. dersi ilköğretim fen bilgisinde alınan temeller üzerine oturur. Eğer ilköğretimde bu kavramlar yerine oturmuşsa daha sonraki eğitim yıllarında herhangi bir zorluk yaşamazsınız.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Dersinde Nelere Dikkat Etmeli

Fizik dersinde konular genelde oldukça derindir. Bu nedenle geniş konu dağılımı ve konular arasındaki ilişkide göz önünde tutularak konular atlanarak öğrenilmeye çalışılmamalıdır. Bu çok büyük bir hatadır. Mutlaka not tutulmalı ve çeşitli kaynaklardan yararlanılarak çalışılmalıdır. Çünkü fizik konuları çok geniş olduğundan kaynaklar birbirini tamamlayacaktır.

Fizik dersinin öğreniminde görselliğin önemini vurgulamak istiyorum. Bunun en güzel yolu deneylerin anlaşılmasıdır. Deneyler mümkünse laboratuvar ortamında veya bilgisayar ortamında incelenmelidir. Bu imkanlar için artık İnternet kullanımı çok kolay bir şekilde öğrencilerin kullanımındadır. Bunları yaparken her ders gibi fiziğinde sevilmesi çok önemlidir.

Soruların cevaplarında benzerliklerin çok olduğu, çeldiricilerle yanılma ihtimalinin fazla olduğu fizik dersi soruları mutlaka bol soru çözülerek aşılması gereken bir durumdur. Bununla birlikte fizik sorularında geometri gibi yorum ve görme kabiliyetinin gelişmesi gereken bir derstir. Bunun yanı sıra tabiatta soruların gerçeklerini görebilmeyi önemsemeli ve öğrenme gayretini bu şekilde beslemelidir. Bu arada yine geçmiş yıllardaki sorular mutlaka sınavların öncesinde ele alınmalı ve ayrıntılı bir şekilde çözülmelidir.Sponsorlu Bağlantılar

"Fizik Dersi Nasıl Çalışılır Yöntemleri Nelerdir" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , , ,