Federasyon Nedir Kısaca

ne demek kısaca, hangi devletler , federe devletler listesi, , savunma ve dış politika alanında dayanışma amacıyla birden fazla devletin bir birlik devleti içinde birleşmesidir. Federasyonlar aynı zamanda aynı alandaki çeşitli kuruluşları bir arada toplayan dayanışma birliğidir. Birden fazla devlet bir araya gelerek dışarıya karşı tek bir siyasal güç olarak görülmesidir. Bu yapıda yapılan anlaşmalara göre devletler özerktir.

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Feedarasyon içerisinde yer alan devletlere federal devlette denemektedir. Bu anlamda iç yapıları itibariyle özerk olan devletlerin oluşturduğu siyasi bir birliktir. Federe devletlerin her biri kendi ülkesine, anayasasına sahip iken diğer devletlerle olan ilişkilerin düzenlenmesinde yetki federal devlete bulunur.

Federe devletlerin kendi içerisinde yasama, yürütme ve yargı organları bulunur. Fakat yasalar üst devlet kimliğine ait anayasaya aykırı olamaz. Yani üst yasalar ve alt yasalar gibi düşünülebilir. Federe devletler iç güvenliklerini sağlayabilmek için kendi polis teşkilatını oluştururlar ve farklı yargılama hususları geliştirebilirler. Bir federe devlette suç sayılan bir teşkil diğer federe devlette suç sayılmayabilir.

Konfederasyon ise çok daha farklı bir yapıya sahiptir. Daha önce yayınladığımız Konfederasyon Nedir Kısaca başlıklı konumuzu inceleyebilirsiniz.

Devletler Listesi

ABD
Almanya
Arjantin
Avustralya
Avusturya
Belçika
Birleşik Arap Emirlikleri
Bosna Hersek
Brezilya
Etiyopya
Hindistan
Güney Afrika
Irak
İspanya
İsviçre
Kanada
Komorlar
Malezya
Meksika
Mikronezya Federe Devletleri
Nepal
Nijerya
Pakistan
Rusya Federasyonu
Saint Kitts ve Nevis
Güney Sudan
Sudan
VenezuelaSponsorlu Bağlantılar

"Federasyon Nedir Kısaca" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, ,