Fazla Tüketilen Enerji İçecekleri Beyin Hasarlarına Yol Açıyor

Enerji İçeceklerinin zararları nelerdir, ? Genellikle sportif faaliyetler için tüketilen enerji içecekleri, gerçekten enerji veriyor mu? Burası bir muamma fakat psikolojik olarak insan beyinlerini etkileyen enerji içecekleri aslında bireylerin beyinlerinde hasarlar yaratabiliyor.

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Enerji içeceklerinin beyin hasarlarına yol açmasındaki neden ise fazla miktarda ve bağımlı gibi olunarak her geçen gün daha fazla enerji içeceğine ihtiyaç duymaktan kaynaklanıyor. Enerji içeceklerinin içeriğinde yer alan kafein miktarı kandaki basıncı etkileyerek kalp ritim bozukluklarına ve doğal olarak kalp krizlerinin yaşanmasına (erken yaşta özellikle gençlerde) sebebiyet verebilmektedir. Ayrıca sinir sistemine direk etkide bulunarak beyinsel rahatsızlıkların ve uykusuzluğun ortaya çıkmasına da vesile olabiliyor. Dehidrasyon nedeniyle vücut içerisinde yer alan vitaminlerin eriyerek yok olmasına da yol açıyor.

Enerji içeceklerinin içerisindeki kafein miktarı karbonhidrat fazlasına yol açarak diyabetik rahatsızlıklarında görülmesine ve yağlı bir vücudun ortaya çıkarak kilo problemlerini bireylerin bünyelerindeki metabolizma hızlarına göre etkileyebiliyor. Karaciğer organımızın sağlıklı bir şekilde işlevlerini yerine getirebilmesine engel olan enerji içecekleri, uzmanlar tarafından tüketilmesi önerilmiyor.

Tüm bu vücut içerisindeki faaliyetlerin düzenli çalışmasına engel olabilecek içeriği bulunduran enerji içecekleri, sadece gençlerin psikolojisini etkilemekten başka bir şey değildir.

En önemli noktada sportif faaliyetler dışında alkol tüketen bireylerin özellikle votka ile birlikte enerji içeceğini de katmasıyla asıl problem olan beyin hasarları ortaya çıkıyor. Bu istenmeyen alışkanlığın sıklıkla yapılması neticesinde beyin fonksiyonlarından bazıları kaybolmaya başlıyor bile.Sponsorlu Bağlantılar

"Fazla Tüketilen Enerji İçecekleri Beyin Hasarlarına Yol Açıyor" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , ,