Falanjizm Nedir Kısaca

İspanya`da Primo de Rivera diktatörlüğünün sona ermesinden kısa bir süre sonra, bu diktatörlüğün kurulmasına karşı koymayan, hatta yardım etmiş olan Krallık da devrilmiş ve Cumhuriyet ilan edilmişti. Fakat, cumhuriyet Mussolini’den ilham alan yeni Riveralarla karşılaşmış ve yarıda kalan birçok darbe teşebbüsleri yapılmıştır. Sol cepheyle beraber, İspanyol Faşist Teşkilatı Falanjistler` de kuvvetlenmişlerdir. Özellikle sağcı subaylara, zengin sınıflara dayanan bu teşkilat 1936 seçimlerinde iktidarın solculara Halk Cephesine geçmesini hazmedemeyecek, bir iç savaş sonunda İspanya`da faşizm iktidarı ele geçirecektir.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Kökenleri ve Gelişimi

1933 yılında Falanjizmi temsil edecek olan Falanj Partisi, José Antonio Primo de Rivera ve Onesimo Redondo tarafından kurulduğunda küçük bir partiydi. Diğer birçok küçük grupla birleşerek “Falange Española de las Juntas de Ofensiva Nacional Sindicalista” (Ulusal Sendikacı Hücum Örgütlerinin İspanyol Falanjı) adını aldı.

Parti üyesi Falanjlar, komünistlerin yönetmekte olduğu cumhuriyet sırasında sokaklarda mücadele verdiler. 1936 yılında Jose Antonio Primo de Rivera’nın komünistlerce hapsedilmesi üzerine parti cumhuriyetten kurtulmak için yapılan kliğe katıldı. Milliyetçi ve kralcı güçlerin cumhuriyete başkaldırısıyla başlayan İspanyol İç Savaşı’nda Falanjlar da ulusal cephedeki yerini aldı. Bu sırada Primo de Rivera komünistlerce öldürüldü. İç Savaşın başarıyla sonuçlanmasından sonra General Francisco Franco, “Comunion Tradicionalista” ile Falanjı birleştirdi.

Yeni örgüt “Falange Española Tradicionalista de Las Jons” adını aldı. Ancak bu birleşme sancısız olmadı, Francisco Hedilla gibi Falanjın modernizme daha yakın üyeleri karşı geldiler ancak Franco tarafından etkisizleştirildiler. Yeni örgüt aynı zamanda “Movimento Nacional” (Milliyetçi Hareket) olarak da biliniyordu. Falanj resmi tek parti oldu. Falanj bir gençlik örgütüne (pelayos) ve bir kadın bölümüne de sahipti (sección femenina). Primo de Rivera’nın kız kardeşinin önderlik ettiği bu kadın bölümü genç kızlara “iyi bir vatansever, iyi bir Hristiyan ve iyi bir eş” olmayı öğretiyordu. Komünist partilerinin ve sendikalarının malvarlığı da falanja devredildi.

General Franco’nun yönetiminin ilk yıllarında Falanjist kökenli bakanlar önemli görevlerdeydi. Ancak İspanya’nın NATO’ya girmesinden sonra Franco, Opus Dei örgütüne ve teknokratlarla bel bağlamaya başladı. 1975’de Franco vefat etti. Vefatının ardından krallık yeniden kuruldu ve serbest seçimler yapıldı. Falanjın zamanla heterojenleşen yapısı nedeniyle parti üçe bölündü.

Francocular, Hedillacılar ve Carlistler yollarını ayırdılar. O günden beridir İspanyol ulusal direnişinin beli doğrulamamış, İspanyol siyaseti küresel çeteye karşı direnebilecek esaslı bir birleşik milliyetçi örgütten mahrum kalmıştır.

Falanjizmin Temel Özellikleri

İşçiyi ve işvereni biraraya getirip sınıf çatışmasını önleyen korporatist devlet, dikey sendikacılık.

Ruhban karşıtı bir Katolik Hristiyanlık.

Kastilya Köylülüğüne özel vurgu.

İspanyol İmparatorluğunun tarihine yapılan vurgu ve sahiplenme.

Anti-komünizm ve anti-anarşizm.Sponsorlu Bağlantılar

"Falanjizm Nedir Kısaca" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , , ,