Faiz Lobisi Nedir Nasıl Çalışır Kimlerdir

nedir kısaca, , Faiz Lobisinin amacı nelerdir? Faiz kelimesi ekonomide İşletmek için bir yere ödünç verilen paraya karşılık alınan kâr, getiri olarak tanımlanırken kapitalist düzende artık değerin değişikliğe uğramış biçimi olarak paranın fiyatı, kiralanan paranın kira bedeli olarak tanımlanmaktadır. Faiz lobisi kapitalist ekonomik düzene sahip bütün topluluklarda bulunmaktadır. Ahlaki zaafiyet olmadığı sürece normal bakılan bu lobiye bir çokları da yasal tefeci gözüyle bakmaktadır. Para ve sermaye piyasası risk ve getiri üzerine kurulu bir düzendir. Bu lobi fırsatını yakaladığında faizi yükseltmek için çaba harcar.

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Nasıl Çalışır

Para ve sermaye piyasasındaki getirileri güçlendirmek için bir takım manipülasyonla ve siyasi olayları tetikleyerek, bir ülkenin, bir piyasanın zorda kalmasıyla kazancın arttırılması sağlanır. İşlemin sonucuna bakacak olursak bu kişiler para kazanmış olur fakat ahlaki açıdan bakacak olursak bu tartışmaya açık bir konudur. İddia edildiği gibi faiz lobisi bir ülkenin içini karıştıramaz çünkü bu denli bir kitleleri yoktur. Ancak bunlar fırsatçıdırlar. Yani toplumda çalkantılı bir süreç olduğunda bunu nasıl kâra dönüştüreceklerinin hesabını yapıp bu şekilde hareket ederler. Burada siyasal iktidarın çok hızlı bir şekilde olaylara çözüm getirip faiz lobisi olarak bilinen bu kesime böyle bir fırsat vermemek gerekiyor.

Faiz lobisi çok büyük bankalardan oluşuyor ve kendi aralarında anlaşarak doların fiyatını belirliyorlar. Normalde piyasanın belirlemesi gereken para değerini bu kesim belirlemektedir. Bu sayede işçinin, emeklinin, memurun, öğrenicinin cebindeki parayı çalıyorlar. Peki bunu nasıl yapıyorlar? Bu büyük paranın patronları bir araya gelip faiz oranlarını istedikleri gibi belirliyorlar. Mevduat faiz oranlarını düşük tutuyorlar, kredi faizlerini yüksek tutuyorlar. Bu durumda aldığınız öğrenim kredisi, konut kredisi, araç kredisi, ihtiyaç kredisi gibi kredileri kendi istedikleri gibi yönlendiriyorlar. Geçtiğimiz günlerde rekabet kurulu 12 bankayı mevduat faizlerini, tüketici kredi faizlerini ve banka kredi kartlarının faizlerini kendi aralarında anlaşarak belirlediklerini tespit etti ve bu bankalar ceza verdi.Sponsorlu Bağlantılar

"Faiz Lobisi Nedir Nasıl Çalışır Kimlerdir" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , ,