Evlat Edinmek için Yapılması Gerekenler

Evlat edinme süreci zor bir süreçtir. Bireyler evlat edinmeden önce her yönü ile iyi düşünüp karar vermelidirler ve mutlaka işin uzmanından destek almalıdırlar. Çünkü ne kadar dikkat etseniz de tecrübesizliğiniz yüzünden bir takım sorunlar yaşayabilirsiniz. Evlat edinme hakkı, çocuğu olmayan kişilerin, aile kurmak ve çocuk sahibi olma özlemlerini gerçekleştirmelerine yardım etmek ve aynı zamanda bir aile yuvasından yoksun olan çocukların korunmasını amaçlayan bir kurum olup, Medeni Kanununun 253-258. maddelerince düzenlenmiştir.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


Evlat edinmek isteyen kişi veya kişilerin ibraz etmesi gereken bilgiler arasında; vukuatlı nüfus kayıt örneği, nüfus cüzdanı fotokopisi, evlilik cüzdani fotokopisi, sağlik kurulu raporu, sabıka kaydı, oturma izin belgesi, gelir durumu belgesi ( maaş, taşınır taşınmaz mallara ait ), çiftin birer fotoğrafı, ülkenin kaç yaş grubuna kadar olan çocuğu kabul ettiğini gösterir belgeleri gerekir.

Türk Medeni Kanunu evlat edinmeyi, evlat edinenle evlat edinilen arasında kamu makamlarının öz iznine dayalı bir sözleşme olarak öngörmüştür. Evlat edinmek isteyen kişi bizzat veya tutacağı bir avukat aracılığıyla evlat edinilmek istenilen kişinin Türkiye’deki ikametgahının bulunduğu yerdeki yetkili Sulh Hukuk Mahkemesine M.K.’nun 256. maddesi uyarınca “evlat edinmeye izin” için başvuruda bulunması gerekir. Yetkili mahkemeden alınacak “evlatlığa izin” kararı ile noterlikçe resmi senet yapılarak, keyfiyet doğum kütüğüne ve evlatlık ile evlat edinenin aile kütüğüne bildirilir.

Yurtdışında yetkili yabancı makamlar önünde bir Türk vatandaşının evlatlık alınmasına ilişkin olarak mahalli usullere göre yapılan evlat edinme mukaveleleri evlatlık açısından Medeni Kanundaki asli şartları taşımak ve Türk Mahkemelerinden izin alınmış olmak kaydıyla Türkiye’de geçerlidir. Bu tür mukavele noterden Türkçeye tercüme edilmiş olarak mahkeme kararı ile nüfus idarelerine, yurt dışında temsilciliklere verildiği takdirde, medeni kanundaki asli şartları taşıması halinde nüfus kütüklerine işlenir. Evlat edinme için kanun maddi ve şekli bir takım şartlar aramaktadır.Sponsorlu Bağlantılar

"Evlat Edinmek için Yapılması Gerekenler" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , ,