Evereste Tırmanan İlk Türk Dağcı Kimdir

Dünyanın en yüksek noktası olan Everest Dağının zirvesine çıkan ilk Türk Dağcı ’dir. Peki kim bu , 21 Mayıs 1968 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Türk dağcı, yazar ve fotoğrafçıdır. AKUT’un kurucu üyelerinden olan Dağcı sık sık medyada da yer bulabilmektedir. İki yüz yıldan beri İstanbul’da yaşayan köklü ve varlıklı Mahruki ailesinden gelen Osmanlı döneminde Sultan II. Mahmud döneminde Kaptan-ı Derya Ali Paşa’nın 6. kuşaktan torunudur.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

eğitimi ise şu şekilde; Şişli Terakki Lisesi’ni bitirdikten sonra 1992 yılında Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun oldu. Dağcılık sporuyla 1988 yılında Bilkent Üniversitesi Doğa Sporları Topluluğu’nda tanıştı. Üç yıl boyunca topluluğun başkanlığını yaptı. Dağcılık dışında mağaracılık, aletli dalış, yamaç paraşütü, motor sporları, bisiklet ve yelken gibi sporlarla da uğraştı.

1992 – 1994 yılları arasında eski Sovyetler Birliği’nin sınırları içinde kalan 7000 metreden yüksek beş dağa tırmandı ve Kar Leoparı unvanını aldı. 1995 yılında Everest Dağı’na tırmanan ilk Türk dağcı oldu. 1996 yılında yedi kıtanın en yüksek dağına tırmanarak Yedi Zirveler projesini tamamlayan 45. sporcu ve en genci oldu. Sonraki yıllarda da birçok zorlu tırmanış gerçekleştirdi. En önemlileri, Oksijen desteksiz olarak gerçekleştirdiği Cho Oyu, Lhotse ve K2 dağlarıdır. 15 yıl aradan sonra bir kez daha Everest Dağı’na tırmandı.

Liderlik, takım çalışması, kişisel gelişim, kendini tanıma, hedef odaklılık, kararlılık, disiplin, risk yönetimi gibi konularda motivasyon konuşmaları ve seminerler düzenlemektedir ve Bahçeşehir Üniversitesi’nde “Takım Çalışması ve Liderlik” dersi vermiştir. Çeşitli gazete ve dergilerde köşe yazarlığı yapmıştır ve çeşitli televizyon kanallarında belgesel programları hazırlamıştır.

AKUT’un kurucu üyesidir ve halen yönetim kurulu başkanlığını sürdürmektedir. AKUT, özellikle deprem ve sel gibi doğal afetlere anında müdahale eden, gönüllü insanlardan oluşan bir dernektir.

Nasuh Mahruki, Himalayalar’da Bhutan Krallığı’na yaptıkları bir motosiklet yolculuğu sırasında geleneksel bir düğün töreniyle Mine Mahruki ile evlendi.Sponsorlu Bağlantılar

"Evereste Tırmanan İlk Türk Dağcı Kimdir" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , , ,