Ev Satın Alırken Dikkat Edilecek Hususlar

Ev satın alırken dikkat etmeniz gereken noktalara değineceğiz. Genelde herkesin hedefi bir ev satın almaktır. Bunun en büyük nedeni yüksek kiralar ödemek yerine kiradan kurtulup ev sahibi olmak çok daha mantıklı gelmektedir. Bu yazımızda ev satın alırken dikkat emeniz gerekenlerden bahsedeceğiz. Çünkü ev alırken iyi araştırma yapmak gerekir geri dönüşü çok zordur. Ülkemizdeki ev fiyatları da yüksek olduğundan ihtiyaçlarınızı iyi belirlemeniz gerekiyor.

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Eğer konut satın alacaksanız bulduğunuz konutun ilk olarak ruhsatı olup olmadığını mutlaka sormalısınız. Kat irtifakının kurulup kurulmadığına bakmanız gerekiyor. Dikkat etmeniz gereken diğer bir önemli husus ise ilgili ev için banka kredisinin kullandırılıp kullandırılmadığıdır. Çünkü bankaların kredi verdiği projeler genelde iyice araştırılmış ve yapılabilirliği mali açıdan teyit edilmiş evlerdir. Satın alacağınız evin sözleşme aşamasında her maddesini tek tek incelemesiniz. Dairelerin teslim tarihinden, kullanılan malzemelerin net bir şekilde açıklanmasına kadar müteahhit firmanın açıklayıcı bir teknik şartname sunması gerekir. Eğer satın alacağınız ev müteahhit evi ise mutlaka tecrübeli birilerinden tavsiyeler alınız. Çünkü piyasadaki pek çok müteahhit kar marjını en yüksek elde edebilecek şekilde iş yapmaktadır.

Satın alacağınız evi yapan müteahhit firmanın geçmişini araştırmalınız. Daha önceki yaptığı evlerde oturanlarla konuşabilirsiniz. Tüketici gözüyle de ev satın alırken dikkat etmeniz gereken husular:

Evi giriş kat veya 1. kat almamaya özen gösteriniz. Ara katlar veya üst katlar tercih etmeye çalışınız.

Eğer bölge deprem bölgesi ise 3 kattan fazla olan evlerde daire satın almamaya özen gösterin.

Evin cephesinin güneş alıp almadığına dikkat edilmelisiniz.

Evde kullanılan malzemelere bakılmalı. 1. Sınıf mı yoksa lüx mü, daha düşük kalitede mi kullanıp kullanılmadığına mutlaka bakılmalı.

Özellikle soğuk bölgelerde petek m2 sına bakılmalı. Düşükse daha eve taşınmadan petek m2’si büyütülmeli.

Evde yalıtım olup olmadığına bakmalısınız.

Evin mutfağının büyük olmasına, balkonunun oturulabilecek olmasına, diğer apartmanlarla çok yakın olmamasına bakmalısınız.Sponsorlu Bağlantılar

"Ev Satın Alırken Dikkat Edilecek Hususlar" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , ,