Espresso Nedir, Nasıl Pişirilir

nasıl içilir, nasıl yapılır, ne demek? , kaynatılarak koyu kıvamlı duruma getirilen sert İtalyan kahvesidir. Kahve Türkler tarafından keşfedildiği için tüm dünyada aynı metot ile tüketiliyordu. Kahve önce kavrulup daha sonra çekiliyordu daha sonra kaynar su içerisinde bekletilerek kahve çekirdeğindeki aromanın tamamen suya karışması beklenir ve isteğe göre şeker katılarak içilir. Daha sonra batıda yaygınlaşan kahve farklı metotlar geliştirilerek içilmeye başlandı. İnfüzyon adı verilen bu metotta kahve Türk kahvesine göre daha iri çekilip sıcak su içinde bekletiliyor ve daha sonra süzgeçten veya filtreden geçirilip içiliyordu.

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Kahvesi Nedir

Espresso, tüm bunlardan farklı bir yöntem. Kavrulup ince çekilmiş kahvenin içinden 90 derece sıcaklıktaki suyu yüksek basınçla çok kısa bir süre geçirerek, kahve çekirdeklerinin aromasını, tadını ve rengini suya taşıyan bir yöntem bu. Bu sürenin çok kısa olması çok önemli ve zaten bu nedenle de bu kahvenin adı, İtalyanca’da ‘ekspres’ anlamına gelen espresso’dur.

Espresso Nasıl Yapılır

Espresso içenler bilir ki espressonun en önemli kısmı üst kısımdaki köpüktür. Bu köpüğe krema adı verilir. Krema, kahvenin muhteşem aromalarının dışarıya sızmaması için bir conta görevi görür ve kahve bitene dek kaybolmaz. Bunu yapabilmek için basınçlı suyla çekilmiş kahve içinden sadece 30 saniye süreyle geçmesi gerekiyor. Espresso’da bir diğer önemli şey ise köpüğün dayanıklılığıdır.

Bir bardak espresso için 50 tane kahve çekirdeği gerekiyor. Bu ortalama 3 çorba kaşığıdır. Bu 50 adet çekirdek kahve kavrulup öğütülünce 6.5 gram toz kahve elde ediliyor. Yani her espresso bardağında 6.5 gr. kahve kullanılması gerekiyor. Bu kahveden ise geçirmeniz gereken su miktarı üç çorba kaşığı. Daha fazla sıvı koyarsanız, çekirdeklerin içindeki odunsu tatlar ve diğer nahoş lezzetler suya geçiyor ve kahvenin tadı bozuluyor. Basınç kahvenin kalitesinde önemli bir yere sahip. Bunun için 10 atmosfer ideal.Sponsorlu Bağlantılar

"Espresso Nedir, Nasıl Pişirilir" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , , , ,