Eskişehir’de Gezilecek Yerler

’de gidilmesi gereken yerler, ’e gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerler, Eskişehirde gezilip görülesi yerler nerelerdir? , İç Anadolu Bölgesinde yer alan şehrin ortasından Porsuk Çayı geçmektedir ve adeta Venedik’i diyebiliriz. Şehirde Osmangazi Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi’nin yer alması adeta bir öğrenci şehrine çevirmiştir. Frigya, Bizans, Anadolu Selçukluları ve Osmanlı İmparatorluğu’ndan pek çok eseri bünyesinde barındırmaktadır. Şehir mimari ve tarihi önemiyle çok farklılıklara sahiptir. Özellikle Porsuk Çayının şehrin ortasından geçmesi çok farklı bir güzellik kazandırmış…

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

’de Gezilmesi Gereken Yerler

Eskişehir gezilecek yerler denilince son zamanlarda birçok kişinin aklında gelen ilk yer Tarihi Odunpazarı Evleri. Çok değil çok kısa bir zamana kadar birçok ev ilgisizlikten dolayı harabe bir görüntü sergilese de belediyelerin etkili çalışmaları neticesinde bölge tekrar eski havasına kavuşturuldu ve “Tarihsel ve Kentsel Sit Alanı ” ilan edildi. Halen yerli halk tarafından kullanılan Odunpazarı’nda yerleşim yerleri haricinde müzeler, restoranlar, oteller ve çeşitli dükkanlar yer almaktadır. Odunpazarı Evleri’nin şehre bakan en alt kısmında sonradan yapılan Çağdaş Cam Sanatları Müzesi ve butik otel yer almaktadır. Odunpazarı Evleri arasında dolaşıp Eskişehir’in ilk yerleşim yerlerini keşfedebilir , zamanın birbirinden güzel bahçeli,bitişik sıralı Osmanlı Evleri’ni yerinde yaşayabilirsiniz. Eskişehir’in tarihi dokusunu yaşayabileceğiniz mekan Eskişehir Gezilecek Yerler listesinde ilk sırada yer alıyor.

Tarihi Odunpazarı Evleri‘nin hemen yanında bulunan Kurşunlu Camii veKülliyesi Eskişehir gezilecek yerler listesinde bulunan bir diğer önemli gezi noktasıdır. 1517 yılında eski Osmanlı Vezirlerinden Çoban Mustafa Paşa tarafından yaptırılan külliye medrese , cami , şadırvan , tabhane , imaret , aşevi ve kervansaraydan oluşmaktadır. Külliye içerisinde bulunan Tabhane günümüzde Eskişehir Sanatları Çarşısı bulunmaktadır. Çarşıda lületaşı, ebru, tezhib, hat, gümüş işlemeciliği, kilim halı dokumacılığı gibi el sanatları yapılıp satılıyor. Ayrıca çarşının hemen karşısında Lületaşı Müzesi‘de farklı bir gezi noktası olarak öne çıkıyor.

Kurşunlu Külliyesi’nin hemen karşısında Atlıhan El Sanatları Çarşısı yer alıyor. Geçmişte şehir dışından gelen ziyaretçilerin kendilerinin ve hayvanlarının dinlenme olan çarşı günümüzde restore edilecek çok farklı bir yüze kavuşmuş durumda. 2 katlı çarşı içerisinde başta lületaşı olmak üzere birçok hediyelik eşya alternatifleri üretilip satılıyor. 768 m2 alana sahip olan çarşıda hediyelik eşyalar haricinde cafe ve restoranlar da bulunmaktadır. Özellikle tur operatörlerinin uğrak yeri olan çarşıda kendinize ve sevdiklerinize çok güzel hediyelikler alabilirsiniz.

Eskişehir gezilecek yerler listesindeki bir diğer önemli nokta Porsuk ve Adalar . Porsuk Çayı Eskişehir’in görünümüne en çok değer katan simgelerden birisi. Yakın zamana kadar kirli ve atık maddelerin kaynağı olan Porsuk başarılı bir ıslah çalışmasının ardında günümüzdeki güzel görünümüne kavuşmuştur. İlk defa görenleri eğer görme şansları olmuşsa adeta Amsterdam Kanalları hissi yaşatan Porsuk ve Adalar çevresi özellikle gençlerin uğrak noktasıdır. Bu yüzden Adalar etrafında birçok cafe,restoran ve eğlence mekanı bulunmaktadır. Özellikle bahar ve yaz aylarında Porsuk üzerinde yapılan bot ve gondol turları şehre çok ayrı bir hava katmaktadır. Üstelik şehir üzerinde yapılan bu geziler Amsterdam ve Venedik’teki benzerleri gibi çok da pahalı değil. Yalnızca 1,5 TL’ye Porsuk üzerinde bot turu atabilir çok keyfili anlar yaşayabilirsiniz. Eskişehir gezilecek yerler listesindeki yerler olan Doktorlar Caddesi , Kızılcıklı Caddesi , Köprübaşı , İki Eylül Caddesi , Haller diğer önemli noktaların hepsi Adalar’a yürüme mesafesindedir.

Porsuk ve Adalar özellikle şehirdeki genç nüfus yoğunluğunun olduğu bölgeler olsa da yerli halkın en çok rağbet gösterdiği merkezlerden birisi Hamamyolu Caddesi ve Taşbaşı‘dır. Taşbaşı geçmiş dönem çarşıları şeklinde dar sokaklar arasına konumlanmış 1-2 katlı dükkanların oluşturduğu bir çarşıdır. Çarşı üzerinde bakliyat , altıncılar ve diğer ürünleri satan esnaflar yoğunluktadır. Taşbaşı Çarşısı yanında bulunan Reşadiye Cami ve çarşı içinde bulunan Çarşı Cami Eskişehir’in önemli yapılarındandır.

Hamamyolu Caddesi, Taşbaşı’nın hemen yanında bulunup yerli halkın rağbet ettiği bir diğer alışveriş noktasıdır. Eskişehir Sıcak Sular Bölgesi’de (hamamların bulunduğu bölge) buradadır. Cadde üzerinde alışveriş yapabileceğiniz birçok dükkan bulunmaktadır.

İki Eylül Caddesi tramvay ağının geçtiği ve araç trafiğinin bulunmadığı Eskişehir’in bir diğer önemli caddesidir. Cadde ayrıca Eskişehir gezilecek yerler listesindeki birçok önemli nokta arasında köprü gibidir. Üst kısımda anlattığım Adalar & Porsuk , Köprübaşı , Doktorlar Caddesi ve Kızılcıklı Caddesi‘ne buradan hemen 5-10 dakikalık bir yürüyüş ile ulaşabilirsiniz.

Eskişehir’de son zamanlarda yaşanan birçok yenilik arasında şehre yeni eklenen ve birbirinden güzel alanlara sahip parklar geliyor. Bunlardan en popüler olanı Kentpark. Park 200.000 m2 alana kurulu yerleşimi, yapay plajı , açık ve kapalı yüzme alanları , çocuklar için oyun grupları , anıt – heykelleri ve restoranları ile hem yerlilerin hem de gezginlerin uğrak yeri haline gelmiştir. Parkın asıl önemli özelliği ise Türkiye’nin ilk yapay plajının yapıldığı park olmasıdır. Plaj tamamlandığında birçok ulusal medya ve basında geniş yer alan park o dönemde çok popüler bir mekan halini aldı. Plaj ve havuzları her ne kadar büyük yoğunlukla çocuklar kullansa da park biraz şehir gürültüsünden kaçmak isteyenler için güzel bir adres. Otogar’ın hemen karşısında yer alan parka otobüsle Eskişehir’e gelenler geliş ya da gidişte zaman ayırıp gezebilir. Dilerseniz şehir merkezinden parka tramvay ile ulaşmak çok kolay.

Eskişehir gezilecek yerler listesindeki bir diğer önemli park olan Sazova Bilim,Sanat ve Kültür Parkı ise Eskişehir Kütahya yolu üzerinde Sazova Mevkii’nde bulunuyor. Özellikle çocuklu yerli aileler tarafından tercih edilen park çocuklar için tam bir Cennet. Parkta benzerlerinden farklı olarak Disneyland‘ın şatosunu anımsatan büyük bir masal şatosu , bire bir ölçülerde bir korsan gemisi ve yapay gölet bulunuyor. Gölet üzerinde birçok su sporu ve aktiviteler düzenleniyor. Masan Şatosu’nun dış görünümü tamamlansa da iç tasarımı halen devam ediyor bu yüzden şimdilik şatonun içine girilmiyor. Korsan Gemisi’ni gezmek isterseniz 1 TL gibi bir sembolik ücret ödemeniz yeterli.

Şelale Park ise Eskişehir gezilecek yerler listesinde yer alan önemli parkların en küçüğü. Ama parkı önemli kılan ise park içinde adını aldığı çok güzel bir yapay şelalenin bulunması ve şehri tepeden görmesi. Özellikle hava karardıktan sonra park içindeki cafe ve restoranda mükemmel bir Eskişehir manzarası eşliğinde çayınızı yudumlayabilir ya da bir şeyler atıştırabilirsiniz. Parkta ayrıca yapay bir yel değirmeni ve çocuk grupları da yer almaktadır. Toplu ulaşım ile parka ulaşmak maalesef biraz daha zor.

Eskişehir sahip olduğu kültürel miraslar ve mükemmel şehirlik anlayışının eseri gezi noktaları ile tam bir kültür şehri. Bu yüzden ziyaretçilere kısa bir yazıda yazılamayacak kadar gezi alternatifi sunuyor. Şehrin en güzel özelliği ise Eskişehir gezilecek yerler listesinde yer alan tüm noktalar birbirlerine çok yakın mesafede. Yukarıda saydıklarımız dışında Eskişehir gezilecek yerler in en önemli noktalarından olan Devrim Otomobili yerli turistin en çok tercih ettiği gezi noktası. Türkiye’nin ürettiği ilk otomobil olma özelliğine sahip Devrim Otomobillerinin kalan son örneğini yerinde gezebilirsiniz. 4 adet üretilen Devrim Otomobili’nin son örneği Tülomsaş Bahçesi’nde cam kaplı bir alanda ziyaretçilere sergilenmektedir. Bunun dışında Eskişehir’in en önemli simgelerinden olan Lületaşı Müzesi‘ni Kurşunlu Külliyesi’nde yerinde gezebilirsiniz. Odunpazarı Evleri‘nin en alt kısmında bulunan Çağdaş Cam Sanatları Müzesi ise ücretsiz olarak gezebileceğiniz bir diğer gezi noktasıdır.

Eğer Eskişehir gezinize biraz daha fazla zaman ayırabilirseniz Eskişehir etrafında bulunan önemli gezi noktalarına da vakit ayırabilirsiniz. Tarih boyunca önemli medeniyetlere ev sahipliği yapan Eskişehir’de bir çok önemli ve tarihi yapı bulunmaktadır. Bu yapıların başında Midas Anıtı,Areyastis Anıtı, Gerdekkaya Mezaorı , Doğanlı Kaya, Yapıldak Asar Kale vb yapıları elinde bulunduran ve Frig’lerin Dini Metropolü olarak geçen Yazılıkaya gelmektedir. Seyyid Battal Gazi Külliyesi , Selçuklu Hamamı , Şucaeddin Veli Külliyesi , Develik Han vb.yapıları gezebileceğiniz Seyitgazi ilçesi ise bir diğer önemli gezi alternatifidir. Bir diğer önemli ilçe olan Sivrihisar bölgesinde de Pessinus / Ballıhisar , Ulu Cami , Alemşah Kümbeti , Saat Kulesi , Frig Kaya Mezarları’nı gezebilirsiniz. Salon’un Mezarı (Aslanlı Mabed) , Himmet Baba Türbesi , Asmacık İnleri Kaya Mezarları’nı gezebileceğiniz Kümbet ve Hüsrev Paşa Cami , Hamam, Yer altı yerleşimini gezebileceğiniz Han İlçesi de diğer önemli gezi noktalarıdır.

Arkeoloji Müzesi: Akarbaşı semtinde bulunan müze hayvan ve bitki fosilleri Kalkolitik Çağ’dan Hitilere kadar olan arkeolojik eserler sergileniyor.

İnönü Karargah Binası Müzesi: İsmet Paşa tarafından İnönü savaşından karargah olarak kullanılan yapıda kurtuluş Savaşı’nda kullanılan silahlar kılıç, kama ve etnografik eserler ilgilenenler için sergileniyor.

Atatürk ve Kültür Müzesi: Yapı 1921 yılında Temyiz mahkemesi olarak kullanıldı. 1920-1938 yılları arasında şehri ziyaret eden Atatürk’ünkullandığı özel eşyaları, ona hediye edilenle ve kronolojik olarak sergilenen fotoğraflar bulunuyor.

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi: Odunpazarı semtinde bulunan Müze 2007 yılında hizmete açılmıştır.

Odunpazarı Evleri: Eskişehir’in ilk yerleşim alanı olam bu evler belediye tarafından inşa ediliyor. Ayakta duran yapıların ise restorasyonu yapılıyor.

Lületaşı Müzesi: Kültür Sarayı’nın üst katında pipoların yanı sıra lületaşından işlenerek yapılan eşyalar sergileniyor.

Seyitgazi Müzesi: Eskişehir merkezden 42 km mesafede bulunan şirin bir ilçedir. Müze Seyyit Battal Gazi Külliyesi içinde bulunmaktadır.

Phryg Vadisi: Eskişehir ile arasındaki mesafe 90 kmdir. Phryg Krallığı, Lydia Krallığı, Pers imparatorluğu gibi imparatorlukların yaşadığı vadi Yazılıkaya köyünden başlıyor.

Pessinus: Sivrihisar ilçesinin Ballıhisar köyünden Ana Tanrıça Kybele’ye atfedilen şehir, Romalılar döneminde de kutsallığını ve önemini korudu.

Aladdin Camii: Şehir merkezinde Aladdin Parkı’nın içinde yer alıyor. 1267 senesinde III. Gıyaseddin Keyhüsrev döneminde yapıldı.

Muradiye Camii: 1882 yılında yapılan yapı Osmanlı dönemi eserlerindendir. Kesme taş, tek şerefeli minaresi ile dikkat çeken bir camiidir.

Yunus Emre Türbesi: Türbe Mihalıçık ilçes, Yunusemre köyünde bulunmaktadır. İnanışa göre Yunus Emre’nin ilk mezarı 13.yy’a ait olup demiryolu bitişinde dikdörtgen planlı taşlardan 1.5-2 m yükseklikteki avlu duvarlaır içerisinde bulunmaktadır.

Yazılıkaya: Eskişehir-Han ilçesi Yazılıkaya köyünde bulunmaktadır. Yapıldak Kümbet Asmainler, Zahran, Porsuk vadisi olarak 6 bölgeye ayrılan Phrygia uygarlığının en değerli eseri Yazılıkaya açıkhava tapınağıdır. İÖ 6.yy’a tarihlenen Yazılıkaya tapınağı orjinal geometrik motifleri ve kaya işçiliği ile Dünyadaki ender eserlerden biridir. Eskişehir’e 75 km uzaklıkta 17 metre yükseklikteki bu anıt güneşin kendini göstermesi ile kızıla dönen rengi ile harika bir manzara sunuyor. Vadideki diğer anıtlar: Bitmemiş anıt, Küçük Yazılıkaya, Gerdek Kaya, Anıtsal Mezarı, Deveboynu Kaya, Hamamkaya, Kırkgöz, Doğanlı Kale Kaya…Sponsorlu Bağlantılar

"Eskişehir’de Gezilecek Yerler" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , ,