1:45 am - Pazartesi Mart 30, 2015

Eski uygarlıkların Sayı Sistemleri Hakkında Kısaca Bilgi

Eski uygarlıkların Sayı Sistemleri Hakkında Kısaca Bilgi

Eski uygarlıklarda kullanılan matematik rakamları ve sayı sistemi hakkında bililer sunacağız. Bilinen en eski sayma sistemlerinden bir tanesi Eski Mısırlılara aittir. M.Ö. 3300 yılına kadar giden bu sayı sistemi ilkçağlardaki insanların kullandığı sayma sisteminin gelişmiş olmasıdır. Bu sayı sisteminde rakamlar 7 değişik şeklin bir araya gelmesiyle ve yazım biçimi de, sağdan sola doğru ifade ediliyor. MDCCCLXXVII = 1878 Bu sistemi kullanan Mısırlılar , çarpmayı ardışık toplamalara indirgeyen , toplama ağırlıklı bir aritmetik kullanıyorlardı Buna örnek verecek olursak bir sayıyı 13 ile çarpmak için onu ilk önce 4 ve 8 ile çarpıyorlardı daha sonra çıkan sonucu sayının kendisine ekliyorlardı .

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Roma sayıları

Romalılar, Eski Mısırlıların kullandığı sayı sistemi olan bazı sembolleri tekrarlayarak sayıları yazdılar. Daha sonraları ise çıkarmadan yararlanarak, daha kısa yazma yollarını ortaya koydular. Başlangıçta değişik bazı sembol ve harfleri, rakam olarak kullanmışlardır. Bu rakamları, ilk olarak Romalılar kullandıkları için, aritmetikte “Roma Rakamları” ya da “Romen Rakamları” olarak adlandırılır.

Babil Sayma Sistemi

M.Ö. 2000 yıllarında Mezopotamya’da, adını aldığı Babil kenti etrafında kurulmuş, Sümer ve Akad topraklarını kapsayan eski bir imparatorluktur. Matematik ve astronomide oldukça ileride olan Babilliler, 59′dan büyük sayıları da, basamak düşüncesinden yararlanarak yazdılar. 60 sayısını taban olarak kullandılar. Gruplamalarını 60′lık olarak, yani 60×2 = 120, şeklinde yaptılar. Böylece ilk kez sayılarda basamak fikrini gösterdiler. Babiller, sayıları yazarken iki tane sembol ve bulunmayan basamaklar yerini doldurmak için de, (( : )) işaretini kullanmışlardır.


"Eski uygarlıkların Sayı Sistemleri Hakkında Kısaca Bilgi" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş
Etiketler: , , ,

Popüler Aramalar; eskiden kullanlan say sistemleri, eski uygarlıkların kullandıkları sayılar ve sistemler kısaca, eski uygarlıkların kullandıkları sayı sistemleri kısa, eski uygarlıkların kullandıkları sayı sistemleri, eski uygarlıkların kullandıkları sayı ve sistemleri kısaca, eski uygarlklar saylar, eski uygarlıkların kullandıkları sayı ve sistemler nelerdir, eski uygarlıkların kullandıkları sayı sistemleri ile ilgili bilgiler, eski uygarlıkların kullandıkları sayı sistemleri özet, eski uygarlıkların kullandığı sayı sistemleri kısaca, eski uygarlıkların kullandıkları sayı ve sistemler kısaca, eski uygarlıkların kullandığı sayılar ve sistemler, eski uygarlıkların kullandıkları sayı sistemleri kısaca, eski sayılar hakkında kısa bilgi, eski sayılar eski uygarlıkların kullandıkları sayı ve sistemler kısa

"Eski uygarlıkların Sayı Sistemleri Hakkında Kısaca Bilgi" Haberinde 11 Yanıt bulunuyor

 1. melek diyor ki:

  süper

 2. elif diyor ki:

  bencede melekecim süper

 3. ErEN diyor ki:

  EVET KIZLAR BURASI GÜZELMİŞ :D

 4. gizem diyor ki:

  bence çok uzun

 5. sanane diyor ki:

  En kısası

 6. çağla diyor ki:

  o kadar aradım yok en sonunda bu siteyi buldum süpermişşş… :)

 7. Halil İbrahim diyor ki:

  devamını okuya basıyorum okunmuyor ne iş bi yardım edermisiniz???

 8. yuğşa diyor ki:

  en kısasıı

 9. amat olu amat diyor ki:

  çok güzelmiş la hemen yazıvedim gali eferim size

 10. muhsin diyor ki:

  çok güzelmiş gerçekttttttten

 11. binnur diyor ki:

  çooooooooooooooooook kötü ve berbat

Yorum Yazın

Sitede Ara