Eski uygarlıkların Sayı Sistemleri Hakkında Kısaca Bilgi

Eski uygarlıklarda kullanılan matematik rakamları ve sayı sistemi hakkında bililer sunacağız. Bilinen en eski sayma sistemlerinden bir tanesi Eski Mısırlılara aittir. M.Ö. 3300 yılına kadar giden bu sayı sistemi ilkçağlardaki insanların kullandığı sayma sisteminin gelişmiş olmasıdır. Bu sayı sisteminde rakamlar 7 değişik şeklin bir araya gelmesiyle ve yazım biçimi de, sağdan sola doğru ifade ediliyor. MDCCCLXXVII = 1878 Bu sistemi kullanan Mısırlılar , çarpmayı ardışık toplamalara indirgeyen , toplama ağırlıklı bir aritmetik kullanıyorlardı Buna örnek verecek olursak bir sayıyı 13 ile çarpmak için onu ilk önce 4 ve 8 ile çarpıyorlardı daha sonra çıkan sonucu sayının kendisine ekliyorlardı .

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Roma sayıları

Romalılar, Eski Mısırlıların kullandığı sayı sistemi olan bazı sembolleri tekrarlayarak sayıları yazdılar. Daha sonraları ise çıkarmadan yararlanarak, daha kısa yazma yollarını ortaya koydular. Başlangıçta değişik bazı sembol ve harfleri, rakam olarak kullanmışlardır. Bu rakamları, ilk olarak Romalılar kullandıkları için, aritmetikte “Roma Rakamları” ya da “Romen Rakamları” olarak adlandırılır.

Babil Sayma Sistemi

M.Ö. 2000 yıllarında Mezopotamya’da, adını aldığı Babil kenti etrafında kurulmuş, Sümer ve Akad topraklarını kapsayan eski bir imparatorluktur. Matematik ve astronomide oldukça ileride olan Babilliler, 59′dan büyük sayıları da, basamak düşüncesinden yararlanarak yazdılar. 60 sayısını taban olarak kullandılar. Gruplamalarını 60′lık olarak, yani 60×2 = 120, şeklinde yaptılar. Böylece ilk kez sayılarda basamak fikrini gösterdiler. Babiller, sayıları yazarken iki tane sembol ve bulunmayan basamaklar yerini doldurmak için de, (( : )) işaretini kullanmışlardır.Sponsorlu Bağlantılar

"Eski uygarlıkların Sayı Sistemleri Hakkında Kısaca Bilgi" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , ,