Ernesto Che Guevara Kimdir

yani tam adı ile 39 yıllık hayatına çok şey sığdırmış birisidir. Che 14 Haziran 1928’de Arjantin’in Rosari kentinde dünyaya gelmiştir. Tüm hayatı boyunca yakasını bırakmayacak olan astım hastalığına rağmen ele avuca sığmaz bir çocuk olarak büyüdü. Solcu bir ailenin çocuğu olmasına rağmen daha çocukken söylediği marjinal sözlerle dikkat çekiyordu. Çocukluk ve gençlik dönemlerindeki en büyük eğlencesi rugby ve satrancın yanında kitaplardı. Özellikle Jack London ve Jules Verne hayranıydı.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


Buenos Aires Üniversitesi’nde 1948 yılında başladığı tıp eğitimini kesintilerle 1953’te bitirebildi. Eğitimine verdiği en önemli ara, arkadaşı Alberto Granado ile birlikte 1951 yılında çıktığı Latin Amerika turu oldu.‘La Poderosa II – Güçlü II’ adını verdikleri 1939 model motosikletle Latin Amerika’yı bir baştan bir başa geçen Che, yolculuğu boyunca yerli halkların yaşamlarına yakından tanıklık etme olanağını buldu. Daha sonraki hayatını vakfedeceği, sınırları olmayan sosyalist Latin Amerika düşüncesi ilk olarak bu gezi sırasında şekillenmeye başladı. Gezi sonunda Arjantin’e döner dönmez tıp eğitimini tamamladı ve tekrar yollara düştü. Tüm kıtayı bir kez daha dolaşan Che, 1953 yılının Aralık ayının son günlerinde Guetemala’ya geldi.

Che Guevara Guetemala’da geçirdiği dönem Che’nin geleceği için belirleyici oldu. Bu dönemde, Küba’da bir devrim hazırlığında bulunan Fidel Castro ve arkadaşları ile ilişkiye geçti ve Guatemala’nın halkçı hükümetinin ABD destekli bir darbeyle devrilmesine şahit oldu.Guevara’nın siyasal düşünceleri artık şekillenmişti; sınırların olmadığı bir dünya için Amerikan emperyalizmi ile mücadele etmek gerektiyordu.1954 yılında Meksika’ya giden Che, daha önce tanıştığı Kübalı sürgünlerle arkadaşlığını tazeledi ve Castro kardeşlerle burada yüzyüze tanıştı. Artık Che, Küba’daki Batista rejimini devirmeyi amaçlayan ‘26 Temmuz Hareketi’nin bir üyesiydi. 1955’te hazırlıklarını tamamlayan Fidel Castro ve 81 arkadaşı, ‘Grandma’ adlı eski bir yatla Küba’ya doğru hareket etti. Gemide Kübalı olmayan tek kişi, grubun doktoru Guevera’ydı.

Che Guevara bir süre sonra 1959 yılında Küba’da yönetimi ele geçiren Fidel Castro’nun askerî nitelikli 26 Temmuz Hareketi’nin bir üyesi oldu. Yeni hükümette çeşitli önemli görevlerde bulunduktan sonra gerilla savaşı teorisi ve uygulamaları üzerine makaleler ve kitaplar yazdıktan sonra diğer ülkelerdeki devrimci hareketlere katılmak üzere 1965 yılında Küba’dan ayrıldı.

CIA ve Amerikan Ordusu Özel Harekât Birlikleri’nin ortak operasyonu sonrası Bolivya‘da öldürüldü. Ölümünden sonra Guevara dünya üzerinde sosyalist devrimci hareketlerin sembolü haline gelmiştir. Guevara’nın Alberto Korda tarafından çekilen fotoğrafı “dünya üzerindeki en ünlü fotoğraf ve 20. yüzyılın sembolü” olarak nitelenmiştir.Sponsorlu Bağlantılar

"Ernesto Che Guevara Kimdir" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , , , , , , ,