Entomoloji Nedir Entomolojinin Alt Dalları Nelerdir

, böcek bilimi anlamına gelir. Böcekleri inceleyen bilim dalı olarak da düşünebilirsiniz. Hayvanlar aleminin en kalabalık sınıfı böceklerdir, bilinen yaklaşık tür sayısı 700.000’den fazladır. Tanımlanmış böcek türünden çok daha fazla böcek türü olduğu da tahmin edilmektedir. Bu denli zengin çeşitliliği bulunan böcekler doğal olarak insan yaşamında öbür hayvanlardan çok daha büyük bir önem taşır. Biyolojinin diğer alanları gibi de birçok alt dala ayrılmıştır. sistematik , ekoloji, etoloji, fizyoloji gibi alt dalları bulunmaktadır.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


Böcekler insanlara er ne kadar itici gelse de hayatımızın bir çok alanına girmiş bulunmaktalar. İlaç yapımından tutunda bazı meşrubatların içerisinde bile bulunmaktadırlar. Entomolojinin alt dallarının çoğunda hem uygulamalı, hemde salt araştırmaya yönelik çalışmalar yapılır. Uygulamalı çalışmları böcekleri zararları ve yararları açısından incelerken, kuramsal araştırmaların amacı tüm böceklere ilişkin temel bilgileri toplamaktadır. Uygulamalı , tarla ve bahçe bitkileri yetiştiriciliği ile ormancılık gibi alanlarla yakından ilişkilidir.

Modern böcek bilim 17. YY’da Malpighi’nin ipekböceğinin anatomisinde ilişkin araştırmaları Swammerdam’ın böceklerin başkalaşımları üstüne yaptığı gözlemlerle başladı. Artık günümüzde böcekbilimin tıp ve tarımdaki uygulamaları çok büyük önem kazanmış ve bu bilim dalı bir çok üniversitede okutulmaya başlanmıştır.Sponsorlu Bağlantılar

"Entomoloji Nedir Entomolojinin Alt Dalları Nelerdir" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , , , , , ,