Enternasyonalizm ve Proleter enternasyonalizm Nedir Kısaca

kısaca Uluslararasıcılık anlamına gelir. Proleter kelimesinin anlamı ise emekçidir. , hangi etnik kökenden olursa olsun dünya üzerindeki tüm insanların birbiri ile eşit sayılmasını savunur. Enternasyonallere bir ırkın diğer bir ırka hiçbir üstünlüğü yoktur. ise bunu işçi kesimine uyarlamıştır. Bu görüşü özetlen en önemli söz ise “Tüm dünya işçileri Birleşin” olmuştur.

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Proleter , işçi sınıfına ait bütün dünyadaki insanların millete yani ırkına bakmadan dünya devrimini gerçekleştirmek için birlik içerisinde hareket etmesi gerektiğini söyleyen Marksist sosyal sınıf teorisidir. Bu konuda Komünist Manifesto`nun son dizesi “Dünyanın bütün işçileri, birleşin!” sözü oldukça meşhurdur çünkü proleter enternasyonalizmin yaygın olarak kullanılan sloganıdır.

İşçilerin bir araya gelerek bir güç oluşturması bunlara örnek olarak sendikaların kurulması patronlara karşı çok daha etkili daha önemli bir pazarlık aracıdır. Proletaryanın sınıfsal çıkarları, bütün insanlığın gelecek çıkarları ve özlemleriyle özdeş anlamda ele alındığından dolayı, proletarya ulusal nitelikte değil enternasyonal niteliktedir. Marksist siyasal teori, insanlığın kurtuluşunun proletarya enternasyonalizminin bir eseri olacağını savunur.Sponsorlu Bağlantılar

"Enternasyonalizm ve Proleter enternasyonalizm Nedir Kısaca" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , , ,