Endoskopi Nedir, Nasıl Yapılır

, insan vücudunda, organ veya kovuk içlerinin endoskopla muayenesi, iç görüm metodudur. Halk arasında ışıklı hortum olarak bilinmektedir. ile yapılan bölgenin hem görüntüsü alınmış hem de gerekirse parça alınarak biyopsi işlemi yapılabilmektedir. kullanıldığı alana göre isimler alır. Yemek borusu incelemesinde özofagoskopi, mide incelemelerinde gastroskopi, onikiparmak bağırsağı incelemelerinde duodeneskopi, son barsak incelemelerinde rektoskopi, mesane incelemelerinde sistoskopi, akciğerin bronşlarının incelenmesinde bronkoskopi, karın boşluğu incelemesinde laparoskopi, rahim incelenmesinde histeroskopi isimlerini alır.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


işlemi yapılmadan önce bazı önlemler alınması gerekir. Net görüntü alınabilmesi açısından yaklaşık 6 saat kadar boyunca hiçbir yiyecek tüketilmemelidir. Muayene esnasında ise sol tarafına yatılır. Lokal anestezik bir ilaç püskürtülerek sizin sakinleşmenizi ve hafif uyku halinde kalmanızı sağlayacaklar. Ağzın hafif açık kalması ve dişlerin korunması için de bir ağızlık dişlerin arasına yerleştirilir.
Endoskopi işleminden sonra en az yarım saat (30 dakika) dinlenmesi gerekir. Boğaza lokal anestezi yapıldığından yutma refleksi normale dönene kadar katı sıvı gıdalar tüketilmemelidir. Ayrıca midede kalan hava kabarcıkları sebebiyle şişkinlik de hissedebilirsiniz. Fakat bu rahatsızlıklar kısa süreli ve geçicidir.Sponsorlu Bağlantılar

"Endoskopi Nedir, Nasıl Yapılır" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , , , , , ,