En Çok Hangi Hastalık Nedeniyle Ölünüyor

Ülkemizde en çok hangi hastalıklar ölümlere neden olmaktadır. Bir çok hastalık genetik kalıntılardan dolayı gerçekleşirken bazı hastalıklarda toplumun genelinde görülmektedir. Gerek yaşanan coğrafya gerekse o bölgenin beslenme alışkanlığından dolayı pek çok hastalık bölge insanlarında ortak olarak çıkmaktadır. Peki en çok hangi hastalıklar görülüyor ve ölümlere neden oluyor. İşte o hastalıklar…
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Türkiye’de Ölüme Neden Olan Hastalıklar

Ülkemizde ölümlerin %39.8’i dolaşım sistemi hastalıkları nedeni ile ölmektedir. %31.3’ü gırtlak ve soluk borusu, bronş, akciğerin kötü huylu tümörleri nedeni ile ölmektedir. %9.8 solunum sistemi hastalıkları, %5.6’sı ise endokrin, beslenme ve metabolizmayla ilgili hastalıklardan yaşamını yitirmektedir. %5.5 ise dışsal yaralanma nedenleri ve zehirlenmelerden kaynaklanırken %4.1 ise sinir sistemi ve duyu organları hastalıkları ölümlere neden oluyor.

Cinsiyete Göre Hastalıklar ve Ölümler

Ölüme neden olan hastalıklar cinsiyet bazında incelendiğinde; dolaşım sistemi hastalıklarından kaynaklı ölümlerin en çok kadınlarda, iyi huylu ve kötü huylu tümörlerden kaynaklı ölümlerin ise erkeklerde görüldüğü tespit edildi.

Dolaşım sistemi hastalıkları nedeniyle gerçekleşen ölümlerin %38,8’i iskemik kalp hastalığı, %25,2’si serebro-vasküler hastalık, %17,7’si diğer kalp hastalığı ve %12,8’i hipertansif hastalıklardan kaynaklandı.

Kötü huylu tümör nedeniyle gerçekleşen ölümlerin %31,3’ü gırtlak ve soluk borusu/bronş/akciğerin kötü huylu tümörü, %8,9’u midenin kötü huylu tümörü, %8,2’si lenfaid ve hematopoetik kötü huylu tümörü, %6,9’u kolonun kötü huylu tümörü ve %5,9’u pankreasın kötü huylu tümöründen kaynaklandı.

Ölüm nedenleri yaş grupları itibariyle incelendiğinde; dolaşım sistemi hastalıklarının en fazla 75-84 yaş grubunda görüldüğü, iyi huylu ve kötü huylu tümörlerin ise en fazla 65-74 yaş grubunda görüldüğü tespit edildi.Sponsorlu Bağlantılar

"En Çok Hangi Hastalık Nedeniyle Ölünüyor" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , ,