Empati Nedir Kısaca

Empati kurmak, empati ile ilgili sözler, empati ne demektir? Empati kelimesinin anlamı duygudaşlıktır. Yani bir insanın kendisini karşısındaki insanın yerine koyarak onun duygularını ve düşüncelerini anlamaya çalışmasıdır. Kendinizi onun yerine koyun cümlesi aslında empati yapın cümlesinin karşılığıdır. Empatinin zıt anlamlısı ise antipatidir. Antipati ise sevimsizlik, soğukluk, iticilik veya karşıt duygu olarak tanımlanır.

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Bebekler üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, doğuştan empati yeteneğiniz oldukça yüksektir. Ancak uygun şartlarda hızla kaybolmaktadır. Empati yeteneğini sonradan kazanabilmenin çeşitli yolları bulunmaktadır. Bunlar, açık uçlu sorular sormak, yavaş hareket etmek ve yorumda bulunmak, hızlı yargılara varmaktan kaçınmak, kendi davranış ve düşüncelerimizi anlamaya çalışmak, geçmişten ders almak, olayları akışına bırakmak ve kendimiz ve karşımızdakilerin davranışları için belli sınırlar oluşturmaktır.

Olumlu amaçlar için kullanıldığında işbirliği, üretkenlik, refah ve mutluluğu arttıran bu yetenek, kötü amaçlar için kullanıldığında manipülasyonculuk şeklini alır.

Empati, bir insanın, kendisini karşısındaki insanın yerine koyarak onun duygularını ve düşüncelerini doğru olarak anlamasıdır. Empati sayesinde insan ilişkileri gelişir. İnsanlar arasındaki kavgalar azalır ve zamanla yok olur. Aile içi empati ise aile bireylerinin karşısındaki insanı kendi yerine koymasıdır. Bu sayede bireyler karşındakinin ne tepki vereceğini bilir ve ona göre davranır.

Empatinin tam olarak gerçekleşmesi için, bir insanın kendisini karşısındaki kişinin yerine koyarak, olaylara onun bakış açısıyla bakması, karşıdakinin duygu ve düşüncelerini doğru olarak anlamak ve hissetmesi ve o kişiyi anladığını ona ifade etmesi gerekir.Sponsorlu Bağlantılar

"Empati Nedir Kısaca" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , , ,