Emlak Satın Alırken Dikkat Edilecek Hususlar

Yatırım yapmak istiyorsunuz birikiminizi alarak değerlendirmek istiyorsunuz ancak ne yapacağınızdan emin değilseniz doğru yerdesiniz. satın dikkatli olmak gerekiyor her daim karlı bir iş olmuştur ve yüklü miktarda paralar dönmektedir. Böyle bir karlı sektörde de malum bir çok dolandırıcı bulunmaktadır. Sizde dolandırıcıların tuzağına düşmemek için önlemlerinizi alın işte ayrıntılarıyla satın alırken nelere etmeniz gerektiği makalemiz.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

ilk iş satın alacağınız emlağı doğru yerden almak. Yatırım için satın alıyorsanız unutmayınız ki bir emlağı değerlendiren o bölgedeki gelişmelerdir.

Emlak satın alırken acele etmeyin O bölgedeki emlak fiyatlarını iyi araştırın. Alacağınız emlak fiyatı ile diğer emlak fiyatlarını kıyaslayın. Gerekirse uzman birinden yardım alın

Satın alacağınız emlağın tapu kaydını mutlaka önceden kontrol ediniz.

Satın aldığınız dairenin beğendiğiniz daire ile aynı daire olup olmadığını tapudan ve belediyeden kontrol edin.

Henüz inşaat tamamlanmadıysa en azından kat irtifak tapusu alın.

İnşaat halinde bir daire alıyorsanız sadece kat irtifak tapusu almak yetmez. Daireyi satan kişiyle ayrıca sözleşme yapın. Sözleşmeyle dairenin ne zaman teslim edileceğini, kullanılacak malzemeyi, zamanında teslim edilmediğinde satıcının size ödeyeceği cezai şartı belirleyin. Ayrıca yapacağınız sözleşmeye kat irtifakının, kat mülkiyetine çevrilmesini şart olarak ekleyin.

Alacağınız daire inşaatı tamamlanmış bir daire ise, kat mülkiyeti olup olmadığına edin. Kat mülkiyeti varsa iskanı da var demektir.

Tapuda size sadece hissesi devri yapıldıysa satın aldığınız yerin daire değil, sadece bir arsanın payı olduğunu bilin.

Üzerinde haciz, ipotek gibi şerhler bulunan bir gayrimenkulu bu sorunlar çözülmeden almayın.

Dairenin, geçmiş yıllara ait vergi borcu olup olmadığını araştırın. Çünkü geçmiş yıllara ait borçlardan yeni daire sahibi de eski daire sahibi ile birlikte sorumludur.

Elektrik ve su borçlarının eski daire sahibi tarafından tamamen ödenip ödenmediğini kontrol edin. Ve yeni malik sıfatıyla elektrik ve su sözleşmelerini siz yapın.

Tapuya, tapu işlemleri için, alıcı ve satıcının nüfus cüzdanları, alıcının 2 adet satıcının 1 adet olmak üzere fotoğrafları, vergi kimlik numaraları ve satışı yapılacak dairenin deprem sigortası ile başvuruda bulunmak gerekir.

Satın aldığınız yer için belediyeye beyanname vermeyi unutmayın.

İçinde kiracısı olan bir daire aldıysanız, mutlaka kira sözleşmesine bakın. Aldığınız daireye ihtiyacınız varsa eski daire sahibi ile kiracısı arasındaki sözleşmeye dayanarak veya yeni malik sıfatıyla tapu tarihinden itibaren 1 ay içinde ihtarname tebliğ ettirip 6 ay süre tanıyarak kiracıya tahliye davası açabilirsiniz. Kira bedelleri de yeni malik olarak size ödenecektir.

Kat irtifakinin kurulup kurulmadığına, iskanın, yani yapı kullanım izninin alınıp alınmadığına dikkat edin. Eğer alacağınız gayrimenkul inşa halinde ise müteahhidinin mali durumunu araştırın.

Müteahhidin kat karşılığı yaptığı bir inşaattan gayrimenkul alıyorsanız, müteahhitle mukavele yaparak, yaptığınız mukaveleye bitirme tarihi ve kullanılacak malzemeleri tek tek yazarak, gerekli miktarda tazminatları ilave etmelisiniz.

Alacağınız gayrimenkul kiracılı ise öncelikle kiracı ile yapılan kira kontratını incelemeniz, kiracıyla bizzat görüşmeniz ya da kiracı tahliye taahhüdü vermiş ise tahliye taahhüdündeki tarih ile kontrat tarihini karşılaştırmanız gerekir.

Satış sonrası gelebilecek elektrik ve su gibi borçlardan kurtulmak için eski malikten, bu borçlardan onun sorumlu olduğuna dair imzalı bir belge alın..Sponsorlu Bağlantılar

"Emlak Satın Alırken Dikkat Edilecek Hususlar" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , , , , , , , , , , , , ,