Ellerimiz ve Parmaklarımız Suda Neden Buruşur

İnsan vücudu uzun ve çok kısa kıllarla kaplıdır.  Bu kılların bazılarını rahatça görebilir  bazılarını ise göremeyiz. Vücudumuzda bulunan kılların diplerinde  yağ bezeleri bulunmaktadır. Bu yağ bezelerine Sebum adı verilir. Sebumdan çıkan yağlar, su geçirmez bir tabaka oluşturmaktadır. Bu oluşumda sebumların oluşturduğu keratin tabaka etkilidir. Bu tabakadan dolayı vücudumuz su geçirmemektedir. Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Su geçirmeyen derimiz sebumun etkisiyle yumuşamaktadır.Vücudumuzdun bazı bölgelerinde kıl ve tüy bulunmamaktadır. Mesela parmak uçları ve tabanlarımız. Nedeni ise bu bölgeler çok kullanıldığı için kıl oluşumunun gerçekleşmemesi. Kıl ve tüy bulunmayan bu yerlerde koruyucu keratin tabakası bulunmamaktadır. Keratin tabakası bulunmayan bu yerler kalın bir deri tabakasına sahiptir.

Parmak uçlarımız ve tabanlarımız suyun içinde uzun bir süre bulunduğu zaman derimiz de su altına girmektedir. Burada su kendine yer bulmak istemektedir. Ancak parmak uçlarında ve ayak tabanlarımızda bulunan kalın deri suya yer vermemektedir. Yapısı gereği suya yer veremeyen bu bölgelerimizi bir süre sonra eğilmekte ve büzüşmektedir.

Vücudumuzun diğer bölgelerinde keratin tabaka bulunduğu gibi ellerde de bu buruşmayı önleyen keratin tabakası bulunmaktadır. Elimizi sık sık yıkadığımız için keratin tabaka giderek kaybolmaktadır. Kaybolan keratin tabakası ile birlikte derimiz içine su almaktadır. Su alan deri de  kısa bir süre sonra buruşmaktadır.

Kısacası buruşma sadece ellerimizin ve ayaklarımızın bir kısmında meydana gelmektedir. Diğer bölgelerimizde bu buruşmanın meydana gelmemesinin sebebi kıllarımızın dibinde bulunan yağ bezeleridir. Ellerimiz ve ayaklarımızın altında buruşma olmasının nedeni kılların olmamasıdır.Sponsorlu Bağlantılar

"Ellerimiz ve Parmaklarımız Suda Neden Buruşur" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , , , , , ,