Eller ve Ayaklar Neden Isınmaz

El ve ayaklar genelde çok zor ısınır. Genelde üşümeler el ve ayaklardan başlar. Özellikle kadınlarda daha sık görülen el ve ayak üşümesinin nedeni nedir? Her zaman soğuk olan eller hastalıkların habercisi olarak sayılıyor. Erkeklere göre çok daha fazla görülen el ve ayak üşümelerinin nedeni kan damarlarındaki daralma olduğu belirlendi. Yine Almanya’da yapılan bir araştırmaya göre sürekli terleyen ellerin ise tiroit bezlerinin fazla çalışmasının neden olabileceği söylendi. Her zaman soğuk olan el ve ayalar ise kansızlık başta olmak üzere dolaşım bozukluğu ve romatizma hastalıkların başlangıcı olabilir.

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Kılcal damarların gerçekleştirdiği mikrosirkülasyon sayesinde derimiz sıcak kalabiliyor. Ancak vücut soğuğa maruz kaldığında ise farklı bir savunmaya geçiyor ve kılcal damarları neredeyse kapatma seviyesine getiriyor. Kalp ve akciğer gibi hayatın devamı için önemli olan organları ısıtmak için çalışmaya başlar.

Bu sürece ise tıp dilinde kan damarlarındaki daralma adı veriliyor. Soğukta kaldığımızda kol ve bacaklara, dakikada ortalama 0.02 litre daha az kan pompalanırken bu bazen 2 veya üç litre de olabiliyor. bu vücut sıcaklığını önemli boyutlarda etkileyecek bir seviyedir. Soğuk havalarda el ve ayakların vücuttaki en soğuk yer olmasının hatta bazen morarmasının nedeni budur.Sponsorlu Bağlantılar

"Eller ve Ayaklar Neden Isınmaz" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , ,