Elektrik Tasarrufu Nasıl Yapılır

zamlarının ardından artık evlerde ve işyerlerinde tasarrufu yapmak şart oldu. Uzmanlara göre tasarruf edilerek faturaları %40-%50 civarında ucuzlatabiliriz. İşin sırrı doğru şeyleri doğru zamanda yapmak, günümüzde vazgeçemeyeceğimiz bir enerji kaynağı ancak ülkemizdeki maaşlar göz önüne alındığında maaşın bir kısmı faturalara gitmekte buda geçinmeyi zorlaştırıyor. Ancak tasarruf ederek faturanızı ucuzlatabilirsiniz. İşte faturasından tasarruf etme yolları;
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Fırının pişirme süresinden önce kapatılmanız halinde 5-10 dakika az harcamış olursunuz bu sayede fırının kendi sıcaklığından yararlanmış olursunuz.

Evinizin aydınlatmasında gün ışığından olabildiğince yararlanmak size yüzde 15 tasarruf sağlar.

Klimaların bakım ve temizliğine dikkat etmelisiniz. Zira bu size yüzde 40 civarında tasarruf sağlar.

Dev ekranlı televizyonlar yerine küçük ekranları tercih edin çünkü büyük ekranlı televizyonlar daha çok elektrik tüketiyorlar.

Akkor lambalar kompakt flüoresan lamba ile değiştirildiğinde aydınlatma maliyeti yüzde 80 azalıyor. Tasarruflu ampullerin ömrü de çok uzun oluyor.

Duvarlar ve tavanların açık renkli boya ile boyanması aydınlatma giderini azaltacaktır.
Çok sayıda düşük güçlü lamba yerine, daha yüksek güçlü tek bir lamba kullanılması tasarruf sağlıyor.

Elektrik enerjisinin yüzde 90’ı suyu ısıtma esnasında harcandığından, çamaşır makinelerinde çamaşırların ılık suyla yıkanması, durulamanın ise soğuk suyla yapılması size büyük ölçüde tasarruf sağlayacaktır.

Bulaşık makineleri, yarı dolu veya aşırı dolu halde çalıştırılmamalıdır.

Saç kurutma makinesinin mümkün olduğu kadar havluyla yapılması öneriliyor. Bir saç kurutma makinesinin ortalama 10 dakika çalışması 60 wattlık bir lambanın 3 saat yanmasına eşdeğer elektrik tüketiyor.Sponsorlu Bağlantılar

"Elektrik Tasarrufu Nasıl Yapılır" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , , ,