Dünyada Görülen Bitki Örtüsü Çeşitleri

Bitki, Bulunduğu yere kök veya organlarıyla tutunan, çoğunlukla fotosentez sonucu yaşam için gerekli bileşenleri oluşturan, birçoğu spor veya tohum aracılığıyla döl vererek çoğalan bir veya çok yıllık, otsu, odunsu canlıların genel adıdır. Bitki örtüsü ise, bir bölgede yetişen bitkilerin tümüdür. Bitkilerin bir arada oluşturdukları toplulukların sınıflanmasında birçok faktör kullanılmaktadır. En yaygın olanı ise fizyonomik görünüm esas alınarak yapılan sınıflamalardır Dünya üzerindeki iklim tiplerine bağlı olarak bitki örtüsü ekvatordan kutuplara doğru şu şekilde sıralanabilir.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


Geniş yapraklı ormanlar, Savanlar, Kaktüs, Bozkır, Maki, Orman ve çayır, İğne yapraklı ormanlar, Tayga ormanları, Tundra şeklinde sıralanmaktadır.

Her bitki türünün kendine özgü bir iklim özelliği bulunmaktadır. Farklı bölgedeki iklimin benzerliği tabii bitki örtüsünün benzerliğini kanıtlar. Bitki örtüleri yeryüzüne dağılışlarında aralıksız kuşaklar oluşturmazlar. Enlem farkı arttıkça ve farklı enlemlerden oluştukça bitki örtüsü de çeşitlenir. Bitki örtüsü iklimin bir nedeni değil iklimin bir sonucudur.Sponsorlu Bağlantılar

"Dünyada Görülen Bitki Örtüsü Çeşitleri" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , , , ,