Düğün Masrafları Nelerdir, Nelere Para Harcanıyor

Düğünde hangi masraflar var. Bir düğünde en çok neye para harcanır? Düğün bütçesini oluşturmak kişiye göre değişkenlik gösterir. Gelir düzeyiniz ve birikimlerinizin yanı sıra nasıl bir düğün yapmak istediğinizin de bunda büyük önemi bulunmaktadır. Biz bu makalemiz de bir düğün töreninde nerelere harcama yapıldığından bahsedeceğiz. Düğün öncesi ev harcamalarınız ve düğün sonrası balayı gibi masraflara değinmeyeceğiz. Yani bütün bir evlenme olayından çok düğün töreni hazırlıkları masrafları…

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Bu masraflar genel olarak yapılan düğün harcamalarını kapsamaktadır. Özel olarak isteklerinize göre bu masraflar tabi ki değişiklik göstermektedir.

Düğün Töreni Masrafı Ne Kadar

Düğün masrafı genelde toplam masrafın %50’lik kısmını oluşturmaktadır. Düğün solunu veya töreni yapacağınız mekanın kirası, yemek, pasta çiçek dekorları araba masrafları ve bu organizeyi yapacak kişilere yapacağınız ödemeleri kapsamaktadır.

Gelin ve Damadın Hazırlanması

Bu harcama çok esnek olsa da gelinlik, damatlık, ayakkabılar, gelin çiçeği, gelinin saçı ve makyajı, takılar ve damat traşı gibi gelin ve damadın düğün hazırlıklarına yönelik masraflar düğün için ayırdığınız paranın %15’lik kısmını oluşturacaktır.

Müzik Harcamaları

Ne tür bir düğün olursa olsun düğünlerde her zaman müzik vaz geçilmezlerdendir. Davul Zurna, DJ, orkestra, veya sanatçı tutmanız ekstra masraf anlamına geliyor. Buda bütçenizin %5 ile %10’luk bir masraf anlamına geliyor.

Fotoğraf ve Video Masrafları

Düğünlerin bir diğer vazgeçilmezi ise kameraman ve bu özel gününüzü ölümsüzleştirecek fotoğrafların çekilmesi, bu resimlerin basılması gibi masraflar size özel çerçeveli albümler hazırlanması bütçenizin %10’luk kısmını oluşturur.

Davetiyeler

Davetiyeler genelde düğün masrafı yapılırken göz ardı edilir ancak neredeyse bütçenizin %10’luk kısmını oluşturmaktadır. Genelde davetiyeler masraf oluşturacak kadar önemli görülmez ancak yüzlerce kart basılacağını düşünecek olursanız ve bu kartın tasarımına göre masrafın arttığını da belirtelim.

Ekstralar

Her düğünün vaz geçilmezi dağıtılacak olan bahşişler, personelin yemek masrafları, nikah işlem masrafları, ulaşım gibi masraflar bütçenizin %10’lu kısmını oluşturur. Düğün masrafı hesaplarken özellikle bunları atlamamanızı öneririz.Sponsorlu Bağlantılar

"Düğün Masrafları Nelerdir, Nelere Para Harcanıyor" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , ,